Guverner Kalifornije Gevin Njusom rekao je u sredu da želi da državni regulatori odluče da li da nametnu prvu kaznu u zemlji naftnim kompanijama zbog povećanja cena, što je preokrenuto nakon višemesečnih pregovora sa zakonodavnim liderima koji nisu uspeli da postignu dogovor o zakon koji ima za cilj obuzdavanje ozloglašeno visokih cena gasa u državi, piše AP.
Cene gasa u Kaliforniji su uvek skuplje od ostatka zemlje jer država ima veće poreze i naknade od drugih država i zahteva posebnu mešavinu benzina koja je bolja za životnu sredinu, ali je skuplja za proizvodnju.
Ali prošlog leta, prosečna cena za galon gasa u Kaliforniji bila je više od 2,60 dolara viša od nacionalnog proseka – razlika koju državni regulatori kažu da se ne može objasniti jednostavno porezima i naknadama. U međuvremenu, naftne kompanije su zabeležile ogroman profit.
Njusom, demokrata, odgovorio je tražeći od državnih poslanika da donesu zakon kojim bi se nametnule velike kazne naftnim kompanijama ako njihov profit premaši određeni prag – pri čemu će sav novac dobijen od kazni biti vraćen vozačima. Njusomu je zakon bio toliko važan da je preduzeo redak korak pozivajući zakonodavce na posebnu sednicu da bi ga usvojili, manevar koji im omogućava da se usredsrede na samo jedno pitanje umesto da ih ometaju stotine drugih zakona na redovnoj sednici.
Ali predlog nikada nije dobio podršku u zakonodavnoj skupštini koju kontrolišu demokrate, gde je naftna industrija jedan od najvećih doprinosioca izbornim računima poslanika.
Guverner je u sredu najavio da menja kurs i umesto toga tražiće od zakonodavaca da ovlaste Kalifornijsku energetsku komisiju da odluči da li je takva kazna neophodna i, ako jeste, kolika bi ona bila. Komisiji bi pomagala nova, nezavisna agencija sastavljena od eksperata, ekonomista i pravnika koja bi imala ovlašćenje da nadzire tržište benzina i da daje preporuke.
Ukoliko bi komisija izrekla bilo kakve kazne, novac se vozačima ne bi vraćao.
„Ono što tražimo je jednostavno: transparentnost i odgovornost kako bi se naftna industrija izbacila iz senke“, rekao je Njusom. „Sada je vreme da izaberemo da li ćemo stati uz kalifornijske porodice ili uz Big Oil u našoj borbi da ih nateramo da igraju po pravilima.
Izmenjeni predlog znači da je moguće da Kalifornija uopšte ne bi kažnjavala naftne kompanije. Ali to bi Njuzomu dalo veću kontrolu nad onim što se dešava jer on imenuje svih pet članova Kalifornijske energetske komisije, koje takođe mora da potvrdi Senat države pod kontrolom demokrata.
To nije pridobilo naftnu industriju, koja se bori protiv Njusoma oko ovog predloga i niza drugih ekoloških predloga koji imaju za cilj tranziciju najmnogoljudnije države nacije dalje od fosilnih goriva.
„Zvuči kao da guverner želi da stvori novu državnu agenciju i da ovlasti neizabrane birokrate da nameću više poreza i povećavaju troškove“, rekao je Kevin Slagle, portparol Vestern States Petroleum Association, neprofitnog trgovinskog udruženja koje predstavlja industriju. „Na kraju krajeva, ovaj predlog ne rešava problem snabdevanja benzinom za Kalifornije i verovatno će dovesti do istih neželjenih posledica koje su zakonodavci ponovili guverneru: manje investicija, manje snabdevanja i veći troškovi za Kalifornije.
Državni zakonodavni lideri još se nisu složili sa Njusomovim predlogom. Ali kancelarija guvernera očekuje da će zakonodavci uskoro održati javna saslušanja o tome, idealno pre letnjih meseci kada cene gasa obično rastu. Administracija Nevsom-a nije gledala na novi predlog kao na ustupak, rekavši da je guverner napravio izmene nakon konsultacija sa stručnjacima.
„Osećamo da je ovo jače od početka“, rekla je Dana Vilijamson, šef osoblja Nevsom-a. „Jedina je te vrste u zemlji. I zaista će uspostaviti nadzorni entitet koji će pratiti industriju svaki dan. I tada će (Komisija za energetiku) moći da reaguje po nalazima.”
Najviši zakonodavni lideri, provremeni predsednik Senata Toni Atkins i predsednik skupštine Entoni Rendon, nisu komentarisali novi predlog u sredu uveče. Republikanci, koji ne kontrolišu dovoljno mesta da bi uticali na glasove u zakonodavnom telu, osudili su predlog kao porez koji bi neizbežno bio prebačen na vozače.
„Ako demokrate daju neizabranim birokratama ovlašćenje da nametnu ovaj novi porez, oni će biti odgovorni za nestašice, racionalizaciju, gasovode i skokove cena koji dolaze sa tim“, rekao je vođa republikanaca u skupštini Džejms Galager.