Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnupolitiku i bezbednost Kaja Kalas poručila je danas da svaki sporazum Vašingtona i Moskve o okončanju rata u Ukrajini mora uključiti Kijev i EU.
Kaja Kalas je navela da će sutra sa šefovima diplomatija članica EU razgovarati o narednim koracima.
„Sjedinjene Američke Države imaju moć da primoraju Rusiju na ozbiljne pregovore. Svaki sporazum SAD i Rusije mora uključiti Ukrajinu i EU, jer se radi o bezbednosti Ukrajine i cele Evrope“, ocenila je Kaja Kalas.
Dok radimo na ostvarenju održivog i pravednog mira, međunarodno pravo je jasno – privremeno okupirane teritorije pripadaju Ukrajini, navela je Kaja Kalas, uz konstataciju da sporazum ne sme predstavljati odskočnu dasku za nastavak ruske agresije na Ukrajinu, transatlantski savez i Evropu.
Kaja Kalas je najavila da će ministri se na sutrašnjem sastanku razgovarati i o situaciji u Pojasu Gaze, javlja Rojters.
