Iran je u sredu ograničio pristup Instagramu i WhatsApp-u Meta platforme, dve od poslednjih preostalih društvenih mreža u zemlji, usred protesta zbog smrti žene u policijskom pritvoru, objavio je NetBlocks, piše Rojters.
Prošlonedeljna smrt 22-godišnje Mahse Aminija, koju je uhapsila moralna policija u Teheranu zbog „neprikladne odeće“, izazvala je gnev zbog pitanja, uključujući slobodu u Islamskoj Republici i ekonomiju koja je pogođena sankcijama.
NetBlocks je takođe prijavio „gubitak veze na nacionalnom nivou“ na iranskom provajderu mobilne telefonije pošte i mreži druge kompanije.
WhatsApp-ovi serveri su prekinuti na više internet provajdera, nekoliko sati nakon što su usluge Instagrama blokirane, saopštio je NetBlocks iz Londona.
Podaci grupe pokazuju skoro potpuni prekid internet usluga u delovima provincije Kurdistan u zapadnom Iranu od ponedeljka, dok su glavni grad Teheran i drugi delovi zemlje takođe suočeni sa prekidima od petka kada su prvi put izbili protesti.
Dva stanovnika Teherana i južnog Irana rekla su da mogu da šalju samo tekst, a ne slike na WhatsApp i da je Instagram potpuno blokiran.
Iran je često ograničavao pristup internetu kako bi demonstrantima otežavao objavljivanje video snimaka na društvenim mrežama kako bi dobili podršku i dobili pouzdane izveštaje o razmerama nemira.
Vlada je 2019. godine zatvorila internet na oko nedelju dana kako bi pomogla u gušenju protesta koji su postali politički, što je izazvalo najkrvaviji obračun u 40-godišnjoj istoriji Islamske Republike.
Protesti su bili posebno intenzivni u Kurdistanu, gde iranska Revolucionarna garda ima istoriju gušenja nemira.
Iranski ministar komunikacija rekao je ranije u sredu da je pogrešno citiran nakon što su ga novinske kuće citirale da je rekao da bi vlasti mogle da poremete internet usluge iz bezbednosnih razloga.
Veb lokacije društvenih medija kao što su TikTok, Jutjub, Tviter i Fejsbuk rutinski su blokirane u delovima Islamske Republike, koja ima neke od najstrožih kontrola interneta na svetu. Ali stanovnici koji se bave tehnologijom zaobilaze ivičnjake koristeći virtuelne privatne mreže (VPN).
Meta i iransko Ministarstvo spoljnih poslova nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Protesti na sahrani Iranke koja je umrla nakon hapšenja moralne policije