Borba protiv fentanila se sve više vodi u školama, zatvorima i na gradskim ulicama na severozapadu Pacifika, gde su državni zvaničnici Oregona i Vašingtona to proglasili glavnim problemom u porastu broja smrtnih slučajeva od predoziranja.
Demokratski guverner Vašingtona Džej Insli planira da zatraži od zakonodavaca 50 miliona dolara više za lečenje i sprečavanje upotrebe opioida. U Oregonu, demokratska guvernerka Tina Kotek predložila je proglašenje vanrednog stanja u vezi sa fentanilom u Portlandu, a poslanici su osnovali komisiju za zavisnost da bi se pozabavili ovim pitanjem pre nego što se zakonodavno telo ponovo sastane u februaru.
„Znamo koliko je ovaj problem ozbiljan. Fentanil je smrtonosan“, rekao je Inslee. „Ali postoji pozitivna nota – možemo biti uspešni ako se posvetimo ovome. Tretman radi. Možemo pomoći ljudima da se oporave.”
Porast smrtnih slučajeva od fentanila, uključujući i među decom, označio je najnoviju iteraciju višegodišnje opioidne krize. Najnoviji privremeni podaci iz saveznih centara za kontrolu i prevenciju bolesti procenjuju da je više od 78.000 ljudi umrlo od predoziranja sintetičkim opioidima u 12 meseci zaključno sa junom 2023. godine, što predstavlja 92% svih smrtnih slučajeva od predoziranja opioidima tokom tog perioda.
Jedan od načina na koji Oregon i Vašington žele da smanje smrtnost je šira distribucija lekova protiv predoziranja opioidima, kao što je nalokson. Nalokson se najčešće primenjuje kao sprej za nos ili injekcija i pomaže u obnavljanju disanja.
Inslijeva kancelarija je saopštila da će deo njegovog predloženog dodatnog budžeta biti usmeren na opremanje onih koji prvi reaguju naloksonom, a državno zdravstveno odeljenje Oregona saopštilo je da planira da ponudi besplatne komplete za otklanjanje predoziranja opioidima srednjim i srednjim školama. Predlog zakona koji je podnet uoči kratke zakonodavne sednice u Vašingtonu, koja počinje u januaru, zahtevaće od svih školskih okruga da takve lekove učine dostupnim u svojim srednjim školama. Trenutni zakon zahteva da to urade samo okruzi sa najmanje 2.000 učenika.
Drugi ključni cilj je proširenje pristupa lečenju, uključujući i zatvore. Većina zatvorenika ispunjava kriterijume za zavisnost ili zloupotrebu droga, pokazalo je istraživanje, i veća je verovatnoća da će umreti u prvim nedeljama nakon puštanja na slobodu. Predoziranje je vodeći uzrok smrti za ljude koji su nedavno pušteni, delom zato što se njihova tolerancija smanjuje kada ne koriste iza rešetaka.
Savezna vlada planira da dozvoli državama da koriste novac od Medicaid-a, zajedničkog federalno-državnog programa zdravstvenog osiguranja za ljude sa niskim primanjima, za plaćanje lekova koji pomažu u suzbijanju upotrebe opioida u državnim zatvorima i zatvorima. Plan predstavlja veliki pomak za program; kada je pokrenut 1965. godine, zabranio je korišćenje sredstava za pomoć zatvorenicima.
Inslee želi da koristi državni novac da plati takve lekove za zatvorenike dok federalni dolari Medicaid ne postanu dostupni. Njegov plan za reagovanje na opioide takođe nastoji da proširi lečenje dozvoljavajući zatvorima da počnu da primenjuju lekove koji smanjuju žudnju i simptome odvikavanja ljudima koji ih nisu uzimali pre zatvora. Samo 19 odsto američkih zatvora pokreće takav tretman za ljude bez prethodnog recepta, otkrio je savezni biro za statistiku pravosuđa analizirajući podatke iz 2019.
Prema istom izveštaju, samo 24% zatvora i dalje daje lekove za obuzdavanje simptoma ustezanja i žudnje za opioidima ljudima koji su imali recepte pre zatvaranja.
Američka Uprava za hranu i lekove odobrila je tri leka za lečenje zavisnosti od opijata: buprenorfin, metadon i naltrekson.
Vlasti takođe žele da obuzdaju javnu upotrebu droga, koja je postala vidljivija u velikim gradovima kao što su Portland i Sijetl zbog sve većeg broja beskućnika.
Kotek, guverner Oregona, ove nedelje je objavio predlog koji poziva državu, okrug Multnomah i grad Portland da proglase vanredno stanje fentanila od 90 dana i uspostave komandni centar za poboljšanje koordinacije između organa za sprovođenje zakona, terenskih radnika i pružalaca usluga. Takođe je pozvala provajdere da prošire svoje radno vreme.
Kada se zakonodavna skupština sastane na svojoj kratkoj sednici u februaru, Kotek takođe želi da zakonodavci razmotre zabranu upotrebe droga u javnosti.
Zabrana javne upotrebe bila je glavna tema razgovora među zvaničnicima i zakonodavcima Portlanda poslednjih meseci. Gradsko veće Portlanda odobrilo je takvu zabranu u septembru, ali to zavisi od promene državnog zakona.
Zvaničnici za sprovođenje zakona su se zalagali za takvu meru, rekavši da je inicijativa za glasanje 2020. kojom je dekriminalizovano posedovanje malih količina droge otežala zaustavljanje javne upotrebe.
„Suočavanje sa našim najhitnijim izazovima zahteva nadu i hrabrost cele zajednice“, rekao je Kotek.