U petak, Ustavni sud Južne Koreje će doneti presudu o tome da li će Jun Suk Jeol biti ponovo vraćen na dužnost ili će ostati opozvan. Ova odluka dolazi nakon što je Jun opozvan u decembru prošle godine, što je izazvalo veliku političku krizu u zemlji. Nacionalna skupština, pod kontrolom liberalne opozicije, razmatra njegovu sudbinu.
Milioni građana su protestovali širom zemlje, podržavajući ili osuđujući Juna. Policija je najavila mobilizaciju svih raspoloživih snaga kako bi očuvala red i sprečila moguće nasilje pre i posle izricanja presude. Ustavni sud je potvrdio da će presudu objaviti u 11 sati pre podne, a televizije će moći da izveštavaju uživo.
Da bi Jun bio formalno smenjen, potrebna je podrška najmanje šest od osam sudija Ustavnog suda. Ako sud presudi protiv Juna, Južna Koreja će morati da organizuje nove predsedničke izbore u roku od dva meseca. U slučaju da sud poništi njegov opoziv, Jun će se odmah vratiti na predsedničke dužnosti.
Jun je optužen da je rasporedio vojnike i policajce oko Nacionalne skupštine tokom uvođenja ratnog stanja, što je izazvalo sumnje u njegovu nameru. On tvrdi da je želeo da održi red, dok neki vojni zvaničnici svedoče da je naredio da se spreče poslanici u glasanju.
Portparol Demokratske stranke, koja je predvodila proces opoziva, pozvao je sud da pokaže odlučnost i smeni Juna. S druge strane, lider Junove Stranke snage naroda apelovao je na sud da donese fer odluku koja će uzeti u obzir nacionalni interes.
Jun je izjavio da nije imao nameru da zadrži ratno stanje i da je želeo da istakne „zloćudnost“ opozicije koja je ometala njegov rad. Tokom proglašenja ratnog stanja, nazvao je članove Skupštine „jazbinom zločinaca“. Prema zakonu, predsednik može proglasiti ratno stanje samo u hitnim situacijama, ali opozicija tvrdi da takva situacija nije postojala.
U zahtevu za opoziv, Jun se optužuje za ometanje rada Nacionalne skupštine i podrivanje mira, što predstavlja kršenje Ustava. Ratno stanje je trajalo samo šest sati, a poslednji put je proglašeno 1980. godine. Jun je takođe uhapšen u januaru pod optužbama za pobunu, ali je pušten iz zatvora 8. marta.