Južnokorejski predsednik Jun je pozvan da podnese ostavku ili se suoči sa opozivom zbog vanrednog stanja

Južnokorejski predsednik Jun je pozvan da podnese ostavku ili se suoči sa opozivom zbog vanrednog stanja

Glavna opoziciona stranka Južne Koreje iznijela je zahtev predsedniku Jun Suk Ieolu da hitno podnese ostavku ili se suoči sa opozivom, nakon što je okončao kratkotrajno vanredno stanje. Opozicija je izrazila nezadovoljstvo Junovim postupkom uvođenja vanrednog stanja, koje je trajalo svega nekoliko sati pre nego što je parlament glasao za njegovo poništavanje. Iako predsednik nije direktno odgovorio na zahtev, njegova kancelarija je saopštila da su visoki savetnici ponudili kolektivnu ostavku, a Jun je odložio svoje obaveze za taj dan.

Nakon što je parlament odbio Junovu deklaraciju o vanrednom stanju, Liberalna opoziciona Demokratska partija, koja ima većinu u parlamentu, pozvala je predsednika da odstupi ili će preduzeti korake za njegov opoziv. Za opoziv je potrebna podrška dve trećine parlamentarnih članova, što izaziva podeljena mišljenja među političkim strankama.

Ioonova deklaracija o vanrednom stanju, prva takve vrste u više od 40 godina, izazvala je kritike i poređenja sa prethodnim vladama koje su podržavale vojne intervencije. Opozicija tvrdi da je Junov postupak bio kršenje ustava i osnov za njegov opoziv. Nakon što je deklaracija poništena, premijer Han Duck-soo bi preuzeo predsedničke dužnosti do odluke Ustavnog suda.

U međunarodnoj zajednici, reakcije na dešavanja u Južnoj Koreji su bile podeljene. Bela kuća je izrazila ozbiljnu zabrinutost, dok Pentagon tvrdi da situacija ne utiče na prisustvo američkih trupa u zemlji.

Sve oči su uprte u dalji razvoj situacije u Južnoj Koreji, dok političke tenzije i sukobi između vlasti i opozicije dodatno zatežu političku scenu zemlje.