Južnokorejski aktivisti kažu da su preko granice preneli anti-severnokorejske propagandne letke

Južnokorejski aktivisti kažu da su preko granice preneli anti-severnokorejske propagandne letke

Grupa južnokorejskih aktivista saopštila je u petak da je ponovo letela velikim balonima sa anti-severnokorejskim propagandnim letcima prema Severnoj Koreji, dodajući kampanji koja je pojačala neprijateljstvo između rivala i podstakla nastavak Hladnog rata u stilu psihološkog ratovanja duž njihove granice.

Južnokorejska civilna grupa, predvođena severnokorejskim prebegom Park Sang-hakom, saopštila je da je plutala 20 balona sa 300.000 propagandnih letaka, 5.000 USB stickova sa južnokorejskim pop pesmama i TV dramama, i novčanicama od 3.000 američkih dolara sa južnokorejskog graničnog grada. Pajua u četvrtak uveče.

Pjongjang negoduje zbog takvog materijala i strahuje da bi to moglo demoralisati trupe i stanovnike na prvoj liniji fronta i na kraju oslabiti moć lidera Kim Džong Una, kažu analitičari.

Nakon prethodnog letaka Parkove grupe i drugih južnokorejskih aktivista, North Korean je lansirao više od 1.000 balona koji su bacili tone smeća u Južnoj Koreji, razbijajući crepove i prozore i izazivajući drugu materijalnu štetu.

U znak odmazde za balone za smeće, Južna Koreja je nastavila propagandno emitovanje protiv Severne Koreje sa vojnim zvučnicima postavljenim na granici prvi put posle nekoliko godina, na šta je Pjongjang upozorio da Seul „stvara uvod u veoma opasnu situaciju“.

Tenzije između Koreja su najviše u poslednjih nekoliko godina, jer Kim ubrzava svoje nuklearno oružje i razvoj raketa i pokušava da ojača svoju regionalnu osnovu povezujući se sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u sukobu sa Zapadom predvođenim SAD.

Vlada Južne Koreje je u četvrtak osudila sporazum Kima i Putina na njihovom ovosedmičnom samitu u kojem su se njihove nacije zaklele da će stati u odbranu jedna drugoj u slučaju rata. Zauzvrat, Seul je rekao da će razmotriti slanje oružja Ukrajini kako bi joj pomogao u borbi protiv ruske invazije.

Južna Koreja, rastući izvoznik oružja sa dobro opremljenom vojskom koju podržavaju Sjedinjene Države, pružila je humanitarnu pomoć i drugu podršku Ukrajini dok se pridružila ekonomskim sankcijama koje predvode SAD protiv Moskve. Ali nije direktno obezbedila oružje Ukrajini, pozivajući se na dugogodišnju politiku neisporučivanja oružja zemljama koje su aktivno uključene u sukob.

Putin je rekao novinarima u Hanoju u Vijetnamu u četvrtak da bi isporuka oružja Ukrajini bila „veoma velika greška” sa strane Južne Koreje. On je takođe rekao da Južna Koreja „ne bi trebalo da brine“ o sporazumu, ako Seul ne planira agresiju na Pjongjang.

Severna Koreja je izuzetno osetljiva na bilo kakve spoljne kritike o Kimovoj autoritarnoj vladavini i njegovoj apsolutnoj kontroli nad svojim narodom, od kojih većina nema pristup stranim vestima.

Vojska Južne Koreje saopštila je da postoje znaci da je Severna Koreja instalirala sopstvene zvučnike na granici, iako oni još nisu radili.

Južna vojska je takođe primetila kako Sever raspoređuje veliki broj vojnika u oblastima fronta da bi izgradio sumnjive protivtenkovske barijere, ojačao puteve i postavio mine u očiglednom pokušaju da učvrsti svoju stranu granice. Seul veruje da su napori možda usmereni na sprečavanje severnokorejskih civila i vojnika da pobegnu na jug dok Kimova vlada pokušava da ojača svoju kontrolu nad ljudima.

U 2015. godini, kada je Južna Koreja ponovo pokrenula emitovanje preko zvučnika po prvi put u 11 godina, Severna Koreja je ispalila artiljerijske metke preko granice, što je navelo Južnu Koreju da uzvrati vatru, prema južnokorejskim zvaničnicima. Nije bilo prijavljenih žrtava.