Južnokorejska vojna jedinica blokira policiju da uhapsi opozvanog predsednika

Južnokorejska vojna jedinica blokira policiju da uhapsi opozvanog predsednika

Službenici južnokorejskog Ureda za istragu korupcije za visoke zvaničnike (CIO) su pokušali da izvrše nalog za hapšenje predsednika Jun Sukjeola, ali su ih blokirali vojni službenici pod predsedničkom službom bezbednosti (PSS), prema informacijama novinske agencije Ionhap.

Incident se odigrao u Junovoj rezidenciji, gde je vojna jedinica, navodno iz 55. bezbednosne brigade, bila raspoređena da spreči hapšenje, što je izazvalo tenzije zbog ove akcije bez presedana protiv aktuelnog predsednika, izvestio je Jonhap.

Hiljade Junovih pristalica okupile su se u blizini njegove kuće, otežavajući pokušaje hapšenja. U incidentu u četvrtak, oko 30 demonstranata je nasilno uklonjeno nakon što su probili policijsku barijeru i sukobili se sa policijom, prema izveštaju Jonhap-a.

Sud u Seulu je izdao nalog protiv Juna, optužujući ga da je organizovao proglašenje vanrednog stanja od 3. decembra, podsticao pobunu i zloupotrebljavao moć. CIO je dobio nalog nakon što je Jun ignorisao tri poziva da se pojavi na saslušanju povodom ovih optužbi.

„Počeli smo da izvršavamo nalog za pritvor predsednika Juna“, izjavio je CIO novinarima ispred rezidencije predsednika ranije u petak, kada su vlasti ponovo pokušale da uhapse smenjenog lidera.

Jun je obećao da će se „boriti do kraja da zaštiti ovu zemlju“ u poruci svojim pristalicama ranije te nedelje.

Junov advokat tvrdi da ako policija pokuša da izvrši nalog za hapšenje u ime CIO-a, PSS bi imao ovlašćenje da ih uhapsi zbog zloupotrebe položaja i opstrukcije, prema informacijama Ionhap-a. Pravni tim opozvanog predsednika podneo je zabranu protiv naloga, nazivajući ga „nezakonitim“, izveštavaju novine.

Policija je upozorila da će se suočiti s pritvorom zbog opstrukcije ako PSS ili Junove pristalice pokušaju da spreče službenike CIO-a da izvrše hapšenje.

Iako Jun ima predsednički imunitet, on se ne odnosi na optužbe za pobunu ili izdaju. On je proglasio vanredno stanje 3. decembra i poslao trupe u južnokorejski parlament. Video snimci te noći prikazuju maskirane, naoružane i oklopne vojnike kako se suočavaju s poslanicima koji su im se suprotstavili aparatima za gašenje požara dok se parlament pripremao da glasa o meri kojom se zakonski odupire predsednikovim naredbama.

Južnokorejski poslanici su poništili vanredno stanje glasanjem u parlamentu u roku od šest sati od njegovog uvođenja. Jun je kasnije suspendovan sa svojih dužnosti nakon glasanja o opozivu 14. decembra.

Prošle nedelje, privremeni predsednik Han Duck-soo, koji je preuzeo dužnost nakon Ioonove suspenzije, takođe je opozvan zbog odbijanja da imenuje sudije u Ustavnom sudu. Ovo imenovanje je neophodno da bi se okončao Ioonov proces opoziva. Južnokorejski ministar finansija Čoi Sang-mok stupio je na mesto privremenog predsednika zemlje prošlog petka.