Južnokorejska policija razmatra zabranu putovanja u inostranstvo predsedniku Junu zbog vanrednog stanja

Južnokorejska policija razmatra zabranu putovanja u inostranstvo predsedniku Junu zbog vanrednog stanja

Policija razmatra zabranu putovanja u inostranstvo južnokorejskom predsedniku Jun Suk Jeolu dok istražuje moguće optužbe za pobunu zbog njegovog kratkog uvođenja vanrednog stanja prošle nedelje, saopštili su izveštaji u ponedeljak.

Junov dekret o vanrednom stanju prošlog utorka, koji je doveo oružane specijalne snage na ulice Seula, gura Južnu Koreju u ogromna politička previranja. U nedelju je izbegao pokušaj opozicije da ga opozove u parlamentu u nedelju, pri čemu je većina poslanika vladajuće stranke bojkotovala glasanje u podne da bi sprečila dvotrećinsku većinu potrebnu za suspendovanje njegovih predsedničkih ovlašćenja.

U ponedeljak je novinska agencija Jonhap citirala policiju koja je rekla da razmatra zabranu Ioonu da napusti zemlju dok istražuje optužbe za pobunu. Drugi južnokorejski mediji preneli su slične izveštaje.

Na ponovljene pozive Nacionalnoj policijskoj agenciji nije odmah odgovoreno.

Glavna opoziciona Demokratska partija nazvala je Junovo uvođenje vanrednog stanja „neustavnom, nezakonitom pobunom ili državnim udarom“. Podneo je prijave policiji protiv najmanje devet osoba, uključujući Ioona i bivšeg ministra odbrane, zbog navodne pobune.

Iako predsednik uglavnom ima imunitet od krivičnog gonjenja dok je na funkciji, to se ne odnosi na optužbe za pobunu ili izdaju.

Južnokorejski tužioci priveli su u nedelju bivšeg ministra odbrane Kim Jong Hjuna, koji je navodno preporučio Ioonu da proglasi vanredno stanje.