Čileanski predsednik Gabrijel Borić nedavno je postao prvi latinoamerički lider koji je posetio Južni pol, čime je potvrdio Čileove pretenzije na suverenitet nad delom Antarktika. Prateći ga na ovom istorijskom putovanju bili su ministarka odbrane Maja Fernandes, ministarka životne sredine Maise Rohas, kao i visoki vojni zvaničnici. Putovanje je započelo 2. januara 2025. godine iz Punta Arenasa, južnog Čilea, vojnim transportnim avionom Herkules C-130. Predsednik Borić prvo je posetio čileansku istraživačku stanicu na glečeru Union pre nego što je nastavio ka Južnom polu.
Delegacija je kasnije posetila američku stanicu Amundsen-Skot na Južnom polu, gde su proveli vreme sastajući se sa istraživačima i upoznajući se sa aktuelnim naučnim projektima. Predsednička kancelarija je opisala ovu posetu kao značajnu za naučne poduhvate Čilea u tom regionu.
„Ovo je za nas prekretnica“, izjavio je predsednik Borić u jednom od obraćanja emitovanom na čileanskoj televiziji. „Ovo je prvi put da je čileanski predsednik posetio Južni pol i razgovarao o čileanskoj antarktičkoj misiji.“ Borić je takođe istakao da je ovo putovanje potvrda čileanskih pretenzija na suverenitet nad tim delom kontinenta.
Tokom prošlog veka, nekoliko zemalja, uključujući Rusiju, Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju, Francusku, Argentinu i Japan, osnovalo je istraživačke stanice na Antarktiku radi podrške naučnim istraživanjima i očuvanja prisustva u ovom udaljenom regionu. Ugovor o Antarktiku, uspostavljen 1961. godine, reguliše aktivnosti na kontinentu i okolnim morima, deklarišući region kao naučni rezervat, dok istovremeno zabranjuje vojne operacije kako bi se sprečile geopolitičke tenzije.
Čile već decenijama održava stalno prisustvo na Antarktiku, upravljajući različitim istraživačkim stanicama i aktivno učestvujući u okviru Ugovora o Antarktiku. Iako je istorijski fokus bio na severnom delu Antarktika, Čile sada planira proširenje svojih naučnih aktivnosti na Belingshausenovo i Vedelovo more, kako je saopšteno iz predsedništva.
Iako postoji nekoliko zemalja, uključujući i Čile, koje imaju teritorijalne pretenzije na Antarktik, američko Ministarstvo spoljnih poslova ističe da Sjedinjene Američke Države, zajedno sa većinom drugih zemalja, ne priznaju te tvrdnje.