Južna Koreja zabranila jedenje pasa

Južna Koreja zabranila jedenje pasa

Južnokorejski zakonodavci planiraju da uvedu zakon koji za cilj ima zabranu prodaje i konzumiranja psećeg mesa, kontroverznog vekovima starog običaja koji trenutno nije eksplicitno zabranjen niti legalizovan.

Prema izveštajima medija, akt je u četvrtak predložila glavna opoziciona Demokratska stranka i odmah je dobio podršku vladajuće Partije moći naroda, koja bi donela dovoljno glasova za usvajanje zakona.

„Oko 10 miliona južnokorejskih domaćinstava uzgaja kućne ljubimce. Sada je vreme da se stane na kraj jedenju pasa“, rekao je šef političkog komiteta vladajuće stranke Park Dae-čul, a prenosi Blumberg.

Park, koji je i glavni kreator politike stranke, koristio je izraz „račun Kim Keon Hija“, misleći na prvu damu Kim Keon Hi, koja je vodila kampanju da okonča praksu u zemlji da jede pseće meso. Imenovanje je, međutim, izazvalo kritike čak i od strane nekih kolega članova stranke, koji su ga opisali kao „nečisto“ i optužili Parka da se udvara predsedniku.

Prva dama otvoreno podržava zabranu svih vrsta trgovine i konzumiranja psećeg mesa. Prošlog meseca je pozvala Narodnu skupštinu da donese zakon kojim bi se stavila tačka na spornu kulturu u zemlji i obećala da će „voditi kampanju i uložiti napore da se stane na kraj konzumiranju psećeg mesa“.

„Ljudi i životinje treba da koegzistiraju“, rekla je ona na konferenciji za novinare koju je organizovala jedna građanska grupa krajem avgusta, dodajući da „ilegalne aktivnosti psećeg mesa treba stati na kraj“.

Konzumacija psećeg mesa, vekovima star običaj na Korejskom poluostrvu. Tokom poslednjih nekoliko godina, javnost se odbila od jedenja psećeg mesa zbog svesti javnosti o pravima životinja i zabrinutosti zbog međunarodnog imidža Južne Koreje.

Poslednjih godina, broj farmi širom Južne Koreje je prepolovljen, ali se i dalje svake godine zakolje oko 700.000 do milion pasa, što je pad u odnosu na nekoliko miliona pre decenije, prema udruženju uzgajivača pasa.

Prethodni pokušaji vlade da potpuno stavi van zakona industriju psećeg mesa, naišli su na protivljenje uzgajivača pasa i vlasnika restorana iz straha da će izgubiti sredstva za život. Poljoprivrednici tvrde da se psi uzgajani za njihovo meso razlikuju od kućnih ljubimaca.