SEUL – Ostaci severnokorejske rakete spašene iz južnokorejskih voda identifikovani su kao delovi rakete zemlja-vazduh iz sovjetske ere, saopštilo je u utorak ministarstvo odbrane Južne Koreje.
Zajednički načelnik štabova Seula (JCS) saopštio je u ponedeljak da je podvodna sonda broda južnokorejske mornarice pronašla deo severnokorejske balističke rakete kratkog dometa (SRBM) ispaljene prošle nedelje, piše Rojters.
Vojna analiza je, međutim, pokazala da je komad, dug oko 3 metra i širok 2 metra, bio deo projektila SA-5, saopštilo je ministarstvo odbrane, navodeći njegov izgled i karakteristike.
Ministarstvo je oštro osudilo lansiranje projektila, nazvavši ga kršenjem međukorejskog vojnog pakta iz 2018. kojim se zabranjuju bilo kakve aktivnosti koje podstiču tenzije na granici.
„Ovo lansiranje rakete SA-5 bilo je jasno namerna, namerna provokacija“, navodi se u saopštenju. „SA-5 takođe ima karakteristike rakete zemlja-zemlja, a Rusija je koristila slične rakete u Ukrajini za napade zemlja-zemlja.
Do ruševina je došlo nakon što je Severna Koreja prošle nedelje probno ispalila više projektila, uključujući moguću neuspelu interkontinentalnu balističku raketu (ICBM), protestujući protiv zajedničkih vazdušnih vežbi Južne Koreje i Sjedinjenih Država.
To je bio prvi put da je severnokorejska balistička raketa pala u južnokorejske vode.
Vojska Severne Koreje saopštila je da su lansiranja simulirani udari na Južnu Koreju i Sjedinjene Države, kritikujući njihove vežbe kao „opasnu, agresivnu ratnu vežbu“.
SA-5 je raketa protivvazdušne odbrane koju je prvobitno dizajnirao Sovjetski Savez, gde je dobila naziv S-200, za obaranje strateških bombardera i drugih ciljeva na velikim visinama.
Raketa je izvezena širom sveta, a još uvek je u upotrebi u najmanje desetak zemalja, prema Projektu protivraketne odbrane Centra za strateške i međunarodne studije.
Severna Koreja je preuzela sisteme SA-5 sredinom 1980-ih, prema „Oružanim snagama Severne Koreje: Na putu Songuna“, istraživanju holandskih istraživača iz 2020.
„Dve lokacije opremljene ovim sistemima veoma dugog dometa pokrivaju ceo severnokorejski vazdušni prostor, kao i značajan deo južnog“, napisali su istraživači.
„Međutim, pošto su dizajnirani da se suprotstave strateškim avionima, njihova upotreba protiv modernih brzih mlaznjaka kao što su F-15 i F-16 je u najmanju ruku upitna.