Južna Koreja pozvala kineskog izaslanika zbog spora sa Tajvanom

Južna Koreja pozvala kineskog izaslanika zbog spora sa Tajvanom

Južna Koreja je pozvala kineskog ambasadora u znak protesta zbog komentara Ministarstva spoljnih poslova te zemlje, koje je zahtevalo da Seul ostane podalje od unutrašnjih poslova Pekinga nakon što se južnokorejski predsednik Jun Suk-jeol izjasnio o pitanju Tajvana.

Prvi zamenik ministra spoljnih poslova Južne Koreje Čang Ho-džin pozvao je u četvrtak ambasadora Šing Haiminga da iznese pritužbe na „diplomatsku neljubaznost” Pekinga, nakon što su kineski zvaničnici oštro reagovali na nedavni intervju koji je lider Južne Koreje dao Rojtersu.

Tokom sednice, predsednik Ioon je rekao da tajvansko pitanje „nije samo pitanje između Kine i Tajvana“, već „globalno pitanje“, optužujući Narodnu Republiku da pokušava da promeni status Tajpeja silom. .

Peking smatra Tajvan delom svoje suverene teritorije i nije isključio upotrebu sile za ponovno ujedinjenje sa ostrvom, iako tvrdi da bi to želeo da učini mirnim putem.

Upitan o Junovim komentarima u četvrtak, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin je insistirao da je spor oko Tajvana „stvar za Kineze, kojima ne treba da se govori šta treba ili ne treba da se radi“.

„Napetosti poslednjih godina u Tajvanskom moreuzu u osnovi su uzrokovane separatistima ’tajvanske nezavisnosti‘“, dodao je on, takođe pozivajući Južnu Koreju da „razborito rešava pitanja u vezi sa tajvanskim pitanjem“.

Ministarstvo spoljnih poslova Seula je kasnije osudilo Vangov odgovor kao „neizreciv izjavu“ koja „dovodi u pitanje nacionalni integritet Kine“. Tvrdi se da je Jun samo ponovio stav Južne Koreje „da se protivimo promeni [tajvanskog] statusa kvo silom“.

U petak je Vang rekao da je Kina takođe „napravila ozbiljne demarše“ ambasadoru Južne Koreje u Pekingu zbog diplomatskog spora, navodeći „pogrešne primedbe Seula o pitanju Tajvana“. On je ponovo pozvao Južnu Koreju da prizna kineski suverenitet nad ostrvom, dodajući da se nada da bi dve zemlje mogle da „održe zdrav i stabilan rast bilateralnih odnosa“.