Južnokorejska vlada postavila je čvrst rok od četiri dana za hiljade mladih doktora koji su u štrajku, naredivši im da se vrate na posao ili će se suočiti sa ozbiljnim sankcijama. Ova odluka dolazi nakon što je oko 9.000 medicinskih stažista i štićenika napustilo poslove u protestu protiv planova vlade da poveća broj prijema u medicinske škole za 65%.
Protesti su uzdrmali rad bolnica širom zemlje, izazivajući otkazivanje operacija i drugih tretmana. Vladini zvaničnici tvrde da je potrebno dodati više lekara kako bi se nosili sa brzim procesom starenja stanovništva Južne Koreje, dok je trenutni odnos lekara i pacijenata među najnižim u razvijenom svetu.
Međutim, štrajkači osporavaju ovaj plan, tvrdeći da univerziteti ne mogu da podnesu takav priliv novih studenata, a da to neće rešiti hronični nedostatak lekara u nekim ključnim, ali slabo plaćenim oblastima medicinske prakse.
Uzimajući u obzir eskalaciju situacije, zamenik ministra zdravlja Park Min-su izjavio je da će se lekari koji se vrate na posao do četvrtka osloboditi odgovornosti za štetu koja je nastala tokom njihovog odsustva. Međutim, on je upozorio da će oni koji se ne vrate biti suočeni sa ozbiljnim posledicama, uključujući suspenziju lekarskih dozvola i pravne postupke.
Pod pritiskom zakona, koji vladi daje ovlašćenje da naredi povratak medicinskog osoblja na posao zbog ozbiljnih rizika po javno zdravlje, lekari u štrajku se suočavaju sa mogućnošću zatvorske kazne ili novčane kazne u visini od 30 miliona vona (22.480 dolara), uz gubitak licenci za rad.
Situacija je dodatno zakomplikovana stavom Korejskog medicinskog udruženja, koje podržava štrajk lekara ali još nije odlučilo da li će se pridružiti odlasku lekara pripravnika. Viši doktori takođe izražavaju protivljenje vladinim planovima, održavajući niz protesta širom zemlje.
Odluka vlade da poveća broj prijema u medicinske škole naišla je na podršku oko 80% stanovništva Južne Koreje prema javnom istraživanju. Ipak, kritičari sumnjaju da lekari, koji su jedna od najbolje plaćenih profesija u zemlji, protestuju iz straha od veće konkurencije i smanjenja prihoda.
Napetost između vlade i lekara u štrajku nagoveštava da će se sukob nastaviti, ostavljajući javnost u Južnoj Koreji u neizvesnosti dok se pokušava pronaći kompromisno rešenje za ovaj kompleksni zdravstveni problem.