Južnokorejski zvaničnici se bore da utvrde šta je izazvalo smrtonosnu avionsku nesreću u kojoj je poginulo 179 ljudi, a nacija je tužna, šokirana i posramljena zbog najgore vazduhoplovne katastrofe u zemlji poslednjih nekoliko decenija.
Mnogi posmatrači su takođe zabrinuti koliko će se južnokorejska vlada efikasno nositi sa posledicama nesreće u nedelju, jer se bori sa vakuumom u rukovodstvu nakon nedavnih uzastopnih opoziva predsednika Ioon Suk Ieol-a i premijera Han Duck-sooa, dva najviša zvaničnika u zemlji, usred političkih nemir izazvan Junovim kratkim uvođenjem vanrednog stanja ranije ovog meseca.
Novi vršilac dužnosti predsednika Čoi Sang-mok u ponedeljak je predsedavao sastankom radne grupe o nesreći i naložio Ministarstvu saobraćaja i policiji da pokrenu istragu o njenom uzroku. On je takođe naložio ministarstvu da sprovede hitnu reviziju celokupnog operativnog sistema aviona u zemlji.
„Suština odgovornog odgovora bila bi renoviranje sistema bezbednosti vazduhoplovstva u celini kako bi se sprečilo ponavljanje sličnih incidenata i izgradnja bezbednije Republike Južne Koreje“, rekao je Čoi, koji je i zamenik premijera i ministar finansija.
Avion Boing 737-800 kojim upravlja južnokorejska budžetska avio-kompanija Džedžu er skliznuo je sa piste na međunarodnom aerodromu Muan na jugu zemlje, udario u betonsku ogradu i izbio u vatrenu loptu. U incidentu su poginuli svi osim dvoje od 181 osobe na brodu. Dvoje preživelih su članovi posade i izvučeni su iz repnog dela aviona – jedinog dela koji je još uvek bio prepoznatljiv nakon pada.
Džo Džong-van, direktor za politiku vazduhoplovstva u Ministarstvu saobraćaja, rekao je da su vlasti do sada identifikovale 141 telo i da sprovode DNK testove za ostalih 38.
Alan Prajs, bivši glavni pilot Delta Air Linesa, a sada konsultant, rekao je da je Boing 737-800 „proveren avion“ koji pripada drugoj klasi aviona od aviona Boeing 737 Mak koji je povezan sa fatalnim nesrećama 2018. i 2019.
Međutim, Ministarstvo saobraćaja saopštilo je u ponedeljak da vlada planira da sprovede bezbednosne inspekcije na svim avionima Boeing 737-800 kojima upravljaju aviokompanije ove zemlje.
Zvaničnici ministarstva rekli su da će takođe ispitati da li je lokalizator aerodroma Muan – betonska ograda u kojoj se nalazi set antena dizajniranih da bezbedno usmeravaju avione tokom sletanja – trebalo da bude napravljen od lakših materijala koji bi se lakše lomili pri udaru.
Snimak pada pokazuje da piloti nisu otvorili zakrilce ili letvice da uspore avion, što ukazuje na mogući hidraulički kvar, i da nisu ručno spustili stajni trap, što sugeriše da nisu imali vremena, rekao je Džon Koks, penzionisani pilot avio-kompanije. i izvršni direktor Safeti Operating Sistems u Sankt Peterburgu, Florida.
Uprkos tome, mlazni avion je bio pod kontrolom i kretao se pravolinijski, a šteta i povrede bi verovatno bile svedene na minimum da nije barijera bila tako blizu piste, rekao je Koks.
Drugi posmatrači kažu da video snimci pokazuju da avion ima problema sa motorom, ali je kvar stajnog trapa verovatno bio direktan razlog za nesreću. Kažu da verovatno neće postojati veza između problema sa stajnim trapom i sumnjivog problema sa motorom.
Ministarstvo saobraćaja saopštilo je u nedelju da je kontrolni toranj izdao upozorenje o pticama avionu Jeju Aira neposredno pre nego što je nameravao da sleti i dao je posadi dozvolu da sleti u drugu oblast. Rečeno je da je pilot aviona poslao signal za pomoć neposredno pre pada.
Istražitelji su preuzeli podatke o letu aviona i diktafone u pilotskoj kabini, ali će možda biti potrebni meseci da se završi istraga o nesreći, rekao je novinarima Džu, zvaničnik Ministarstva saobraćaja.
Nesreća u Muanu je najsmrtonosnija avijaciona katastrofa Južne Koreje od 1997. godine, kada se avion Korean Airlinesa srušio na Guamu, pri čemu je poginulo 228 ljudi.
Nedeljna nesreća izazvala je izliv javnog saučešća za mrtve, a vlada je objavila sedmodnevnu nacionalnu žalost. Neki su se pitali da li je nesreća uključivala bezbednosna ili regulatorna pitanja, kao što je simpatija za Noć veštica 2022. u kojoj je poginulo 160 ljudi i potonuće trajekta 2014. u kojem su poginule 304 osobe.
Nesreća je bila još veća vest za Južnokorejce dok se povlače od gnojne političke krize koju je pokrenuo Joonov dekret o vanrednom stanju, koji je doveo stotine vojnika na ulice Seula i oživeo traumatična sećanja na prošlu vojnu vladavinu 1970-80-ih.
Politički nemir je doveo do toga da je Narodna skupština pod kontrolom opozicije opozvala Ioona i Hana. Ministar bezbednosti je podneo ostavku, a šef policije je uhapšen zbog njihove uloge u unapređenju vanrednog stanja.
Odsustvo najviših zvaničnika odgovornih za upravljanje katastrofama takođe je dovelo do zabrinutosti.
„Duboko smo zabrinuti da li Centralni štab za katastrofe i bezbednosne protivmere zaista može da se izbori sa katastrofom“, navodi se u uvodniku u ponedeljak u masovnom tiražnom listu JoongAng Ilbo.