Južna Koreja i SAD započele su u ponedeljak svoje prve velike zajedničke vazdušne vežbe u skoro pet godina. Vežbe, u kojima učestvuje više od 240 ratnih aviona, odvijaju se u vreme pojačanih tenzija sa Severnom Korejom, zbog straha da bi Pjongjang mogao da testira još jedno nuklearno oružje.
Očekuje se da će vežba „Vigilant Storm“ trajati tokom petka i na njoj će biti angažovano oko 140 južnokorejskih aviona, uključujući najsavremenije stelt lovce F-35A, kao i avione F-15K i KF-16.
U međuvremenu, SAD su poslale oko 100 aviona, uključujući lovce F-35B i brojne avione za elektronsko ratovanje i tankere, kao i izviđačke avione U-2 na velikim visinama. Manevrima će prisustvovati i Australija, koja je rasporedila transport cisterni KC-30A.
Južna Koreja i SAD će izvesti oko 1.600 letova, što će biti „najveći broj ikada za ovaj godišnji događaj“, prema američkom vazduhoplovstvu. U međuvremenu, južnokorejske vazduhoplovne snage su istakle da će dve strane „ojačati operativne i taktičke sposobnosti“ kako bi „odvratile i odgovorile na severnokorejske provokacije“.
Takve zajedničke vežbe su prvi put održane 2015. godine, a tada su nazvane „Kec opreza“. Međutim, suspendovane su 2018. pošto je administracija bivšeg južnokorejskog predsednika Mun Džae Ina pokušala da poboljša veze sa Severom.
Američko-južnokorejske vazdušne vežbe dolaze usred zabrinutosti u Vašingtonu da bi Pjongjang mogao da izvede još jednu nuklearnu probu, nakon što su nuklearne snage Pjongjanga nedavno izjavile da su uspešno završile simulirano utovar taktičkih bojevih glava u skriveni silos. Poslednjih nedelja, Severna Koreja je takođe izvela niz testova naoružanja koji su uključivali lansiranje balističkih projektila.
U tom kontekstu, SAD, Južna Koreja i Japan upozorile su Severnu Koreju da će se suočiti sa „neuporedivim“ odgovorom ako testira još jednu nuklearnu bombu. Poslednji put je detonirao atomsku bombu u septembru 2017.
Pjongjang je osudio zajedničke vežbe, opisujući ih kao probu za invaziju i dokaz da Vašington i Seul sprovode neprijateljsku politiku. Pjongjang tvrdi da sve vojne vežbe oko Korejskog poluostrva koje uključuju SAD predstavljaju pretnju njegovoj bezbednosti.