Južna Koreja i SAD će povećati broj zajedničkih vojnih vežbi

Južna Koreja i SAD će povećati broj zajedničkih vojnih vežbi

Vojska Južne Koreje i SAD održaće oko 20 zajedničkih vojnih vežbi u prvoj polovini sledeće godine, saopštio je Seul u sredu, usred rastućih tenzija na Korejskom poluostrvu.

Saopštenje Ministarstva odbrane Južne Koreje usledilo je nakon dvogodišnjeg sastanka između zajedničkog načelnika štabova zemlje i ministra odbrane Li Jong-supa.

Odluka je doneta „da se prošire obim i vrste kombinovanih terenskih vežbi“, navodi se u saopštenju ministarstva. Tokom tih ratnih igara, strane će se fokusirati na „izrada realističnih scenarija obuke u svetlu napredujućih severnokorejskih nuklearnih i raketnih pretnji“, dodaje se.

Seul namerava da se nosi sa nuklearnom pretnjom iz Pjongjanga na osnovu posvećenosti Vašingtona da mobiliše sve svoje vojne sposobnosti, uključujući nuklearno oružje, za odbranu svog saveznika, rekao je Li, navodi se u saopštenju.

Što se tiče mogućnosti sukoba koji uključuje konvencionalno oružje, ministar je insistirao da južnokorejska vojska mora „da obezbedi da možemo strogo i savršeno da odgovorimo na bilo kakve severnokorejske provokacije“ i da budemo u stanju da postignemo „definitivnu pobedu u svakoj borbi“.

Seul je u četvrtak otkrio da Južna Koreja i SAD razmatraju organizovanje svojih prvih velikih zajedničkih demonstracija bojeve vatre u poslednjih šest godina 2023.

Vežbe bi mogle da budu jedan od načina da se obeleži 70. godišnjica naredne godine od pokretanja vojne saradnje između Južne Koreje i SAD, a takođe i „prikažu prisustvo naše vojske i ogromne sposobnosti alijanse za odvraćanje od Severne Koreje“, rekao je portparol Ministarstva odbrane Jeon Ha-giu je primetio.

Severna Koreja je više puta osuđivala vojne vežbe između Južne i SAD, nazivajući ih pretnjom njenoj nacionalnoj bezbednosti i pripremama za napad.

Prošlog meseca, Pjongjang je razbuktao veliku vazdušnu vežbu između svojih najvećih rivala kao „ratnu vežbu za agresiju koja je uglavnom usmerena na udaranje na strateške ciljeve Severne Koreje“. Prema Ministarstvu spoljnih poslova zemlje, Sever je bio nestrpljiv da odbrani svoj suverenitet i mogao bi da smisli „snažnije naknadne mere“ ako SAD „kontinuirano istraju u teškim vojnim provokacijama“.

Ratne igre su značajno smanjene pod prethodnim predsednikom Južne Koreje Mun Džae-inom, kao deo njegovih napora da traži pomirenje sa Pjongjangom. Međutim, njegov naslednik Ioon Suk Ieol, koji je došao na vlast u maju, proglasio je politiku „mir kroz snagu“, koja se između ostalog zasniva na daljem jačanju vojnih veza sa SAD.

Pjongjang je ove godine ispalio neviđeni broj raketa, uključujući interkontinentalne balističke rakete (ICBM), za koje se tvrdi da mogu da pogode kopno SAD. Prema procenama CNN-a, tokom tog perioda bilo je najmanje 35 testova.

Zvaničnici u Seulu i Vašingtonu su tvrdili da je Severna Koreja takođe završila pripreme za svoj prvi nuklearni test od 2017. godine.