SEUL – Iran i Južna Koreja pozvali su međusobne izaslanike u sve dublju prepirku zbog komentara južnokorejskog predsednika Jun Suk-jeola koji je islamsku republiku opisao kao neprijatelja Ujedinjenih Arapskih Emirata, preneo je Rojters.
Jun je, u razgovoru sa južnokorejskim trupama stacioniranim u Abu Dabiju ranije ove nedelje, rekao da su Južna Koreja i UAE u „veoma sličnim” okolnostima, pri čemu se svaki suočava sa Severnom Korejom i Iranom kao „neprijateljem, najvećom pretnjom”.
Odnosi između Seula i Teherana već su bili teški zbog zamrznutih iranskih sredstava u Južnoj Koreji i sumnje na trgovinu oružjem između Irana i Severne Koreje.
Junova kancelarija je saopštila da je njegov komentar bio zamišljen kao reči ohrabrenja južnokorejskim vojnicima, dok je ministarstvo spoljnih poslova u četvrtak saopštilo da je Teheranu više puta ponudilo objašnjenja.
Nezadovoljan, Teheran je u sredu pozvao južnokorejskog ambasadora Jun Kang Hjeona, upozorivši da bi bilateralni odnosi mogli biti revidirani ako se to pitanje ne reši, navodi se u izveštaju iranske zvanične novinske agencije IRNA.
Zamenik iranskog ministra spoljnih poslova za pravne poslove Reza Nadžafi rekao je Junu da Iran ima „duboko ukorenjene i prijateljske odnose“ sa većinom suseda. On je opisao Junov komentar kao „mešanje“, dodajući da Jun „podriva mir i stabilnost u regionu“, navodi se u izveštaju.
Dodaje se da je Nadžafi takođe optužio Seul za „neprijateljski pristup“ Iranu i pomenuo pitanje zamrznutih sredstava. Iran je više puta tražio oslobađanje oko 7 milijardi dolara svojih sredstava zamrznutih u južnokorejskim bankama pod američkim sankcijama.
Nekoliko sati kasnije u četvrtak, ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje saopštilo je da je njen zamenik ministra Čo Hjun-dong pozvao iranskog ambasadora u Seulu Saida Badamčija Šabestarija da se požali na Nadžafijeve primedbe.
Ministarstvo je saopštilo da je Nadžafi izneo „potpuno neosnovanu“ tvrdnju da je Ioon nagovestio razvoj nuklearnog oružja.
Ioon je prošle nedelje rekao da će Seul možda morati da se zalaga za preraspoređivanje američkog taktičkog nuklearnog oružja ili da napravi sopstvene bombe kako bi odvratio Severnu Koreju, ali umesto toga radi na poboljšanju zajedničkog planiranja i izvršenja takozvanog američkog proširenog odvraćanja ili vojnih sposobnosti uključujući nuklearne snage „realno, ostvarivo“ sredstvo.
„Primedbe našeg predsednika su imale za cilj da ojačaju efikasnost produženog odvraćanja u cilju suprotstavljanja eskalirajućim nuklearnim i raketnim pretnjama Severne Koreje“, rekao je portparol ministarstva Lim Soo-suk na brifingu.
Ioonove primedbe bi mu takođe mogle izazvati glavobolju u zemlji. Opozicioni poslanici optužili su ga da je izazvao „diplomatsku katastrofu“, dok su neki članovi Ioonove partije takođe rekli da je trebalo da bude oprezniji.
Seul i Teheran su u pregovorima o načinima za odmrzavanje sredstava i o obnavljanju uvoza iranske nafte. Južna Koreja je nekada bila jedan od najvećih iranskih kupaca sirove nafte u Aziji, ali je obustavila uvoz nakon što je Vašington uveo sankcije Teheranu 2018.