Južna Koreja je prošlog meseca postigla sporazum da pozajmi Sjedinjenim Državama 500.000 granata od 155 mm, što bi Vašingtonu moglo da pruži veću fleksibilnost u snabdevanju Ukrajine municijom, objavio je u sredu južnokorejski list, piše Rojters.
List DongA Ilbo citira neimenovane vladine izvore koji kažu da je Južna Koreja odlučila da „pozajmi“ municiju umesto da je proda kako bi minimizirala mogućnost upotrebe južnokorejskih granata u sukobu u Ukrajini.
Rečeno je da će pozajmljene granate prvenstveno koristiti Sjedinjene Države za popunjavanje svojih zaliha.
Pošto je prošle godine kupila 100.000 metaka, američka vlada je u februaru tražila da kupi istu količinu ili više, ali je južnokorejska vlada tražila drugi način da isporuči municiju svog saveznika.
„Odlučili smo da značajno povećamo količinu granata, ali koristimo metod iznajmljivanja, nakon što smo istražili kako da odgovorimo na zahtev krvnog saveznika u dobroj veri, držeći se vladinog principa da Ukrajini ne isporučuje smrtonosno oružje“, neimenovani citiran je izvor.
I Seul i Vašington su ranije potvrdili da pregovaraju o sporazumu o snabdevanju artiljerije, ali nije bilo zvanične reči o tome da li je bilo kakav sporazum finalizovan.
Ministarstvo odbrane Južne Koreje saopštilo je da saveznici istražuju načine da podrže Ukrajinu kako bi pomogla u odbrani njene slobode, ali je odbilo da potvrdi konkretne razgovore.
Američki Stejt department nije odmah dao komentar.
Ministar spoljnih poslova Park Jin rekao je novinarima da ne može da potvrdi novinski izveštaj, ali je dodao da stav vlade protiv pružanja smrtonosne pomoći Ukrajini ostaje nepromenjen, prenela je novinska agencija Jonhap.
Izveštaj je usledio nakon što su procurili visoko poverljivi američki vojni dokumenti koji su istakli poteškoće Južne Koreje u vršenju pritiska zapadnih saveznika da pomogne u snabdevanju vojnom pomoći Ukrajini i njenu sopstvenu politiku izbegavanja sukoba.
Južna Koreja je ključni saveznik SAD i glavni proizvođač artiljerijske municije, ali je nastojala da izbegne antagonizaciju Rusije u svetlu ekonomskih veza i uticaja Moskve na Severnu Koreju.
Južnokorejski predsednik Ioon Suk Ieol, koji ovog meseca boravi u poseti Vašingtonu na samitu sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom, rekao je da Seul nije pružio nikakvo smrtonosno oružje Ukrajini i da će umesto toga proširiti humanitarnu pomoć.