Južna Afrika reagovala na presudu Međunarodnog suda pravde o „genocidu“ u Gazi

Južna Afrika reagovala na presudu Međunarodnog suda pravde o „genocidu“ u Gazi

Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa pozdravio je presudu Međunarodnog suda pravde (ICJ) od petka, kojom je naloženo Izraelu da preduzme sve neophodne korake da spreči genocid u Gazi nakon slučaja koje je pokrenula Pretorija.

Govoreći za televizijsko obraćanje, predsednik je proslavio „akciju bez presedana“ svoje zemlje u privođenju Izraela ICJ-u zbog optužbi za genocid. On je rekao da je najnovija odluka suda potvrdila pravo Južne Afrike da pokrene takav slučaj, iako to globalno telo „nije strana u sukobu u Gazi“.

„Kao južnoafrička vlada pozdravljamo odluku Međunarodnog suda pravde“, dodao je Ramafosa. „Posle više od pola veka okupacije, oduzimanja imovine, ugnjetavanja i aparthejda, eminentni organ Ujedinjenih nacija je poslušao pozive palestinskog naroda za pravdom.

On je dodao da je sud priznao „katastrofalnu humanitarnu situaciju u pojasu Gaze“, navodeći da je stotine hiljada stanovnika Gaze „lišeno struje, goriva, hrane i medicinskih zaliha“.

U svojoj privremenoj odluci, donetoj ranije u petak, veće od 17 sudija donelo je sedam „hitnih mera“ koje je tražila Pretorija. Pored zahteva da se Izrael uzdrži od genocida, sudije su naredile jevrejskoj državi da kazni pripadnike svoje vojske koji počine „genocidna dela“, kao i zvaničnike koji javno pozivaju na genocid nad Palestincima. Izrael takođe mora da sačuva dokaze o svim takvim radnjama koje su već počinjene, navodi se u presudi.

MSP tek treba da ispita osnovanost slučaja koji je pokrenula Južna Afrika. Proces bi potencijalno mogao da potraje godinama, navodi Rojters.

Naime, sud nije naredio Izraelu da obustavi svoju vojnu akciju u Gazi, koja je pokrenuta kao osveta za smrtonosni teroristički napad Hamasa prošlog oktobra u kojem je poginulo više od 1.200 ljudi. Prema zdravstvenim zvaničnicima Gaze, izraelska operacija je ubila više od 26.000 Palestinaca, od kojih su otprilike dve trećine žene i deca, i opustošila veći deo enklave.

U sopstvenoj reakciji na presudu, izraelski premijer Benjamin Netanjahu ocenio je tu odluku kao „ne samo lažnu“, već i „nečuvenu“ i nastavio da insistira na tome da njegova zemlja koristi svoje „osnovno pravo da se brani“.

Turska, dugogodišnji kritičar Izraela, ponudila je mnogo pozitivniji odgovor, a predsednik Redžep Tajip Erdogan je pozdravio presudu MSP-a kao „vrednu” i izrazio nadu da će se „napadima Izraela na žene, decu i starce doći kraj”.