Vlada Južne Afrike podnela je Međunarodnom sudu pravde (ICJ) dosije sa tvrdnjama da je Izrael počinio genocid tokom sukoba sa Hamasom u Pojasu Gaze. Memorijalni dokument koji je Pretorija predala ICJ-u sadrži preko 750 stranica, uz dodatne dokazne materijale i anekse obuhvaćujući preko 4.000 stranica, kako je saopšteno iz Ministarstva spoljnih poslova.
Dokument pruža dokaze o navodnom kršenju konvencije o genocidu od strane izraelske vlade kroz promociju uništavanja Palestinaca u Gazi, uključujući njihovo fizičko ubijanje različitim razornim sredstvima, navodi ministarstvo. Takođe se ističe da je ovo podnošenje dosijea usledilo u vreme kada Izrael, prema tvrdnjama, intenzivira napade na civile u Gazi, što stvara zabrinutost da bi mogao slediti sličan pristup uništavanju kao u Libanu.
Južna Afrika je već u decembru pokrenula tužbu pred ICJ-om, navodeći da je izraelska ofanziva u Gazi nakon napada Hamasa na Izrael imala „genocidni karakter“. Nakon serije napada Hamasa koji su rezultirali smrću 1.200 Izraelaca, Izrael je proglasio rat Hamasu, što je dovelo do više od 42.000 poginulih Palestinaca i skoro 97.000 povređenih u operacijama Izraelskih odbrambenih snaga (IDF), prema zdravstvenim izvorima iz Gaze.
U prethodnim privremenim presudama, najviši sud UN-a naredio je Izraelu da preduzme sve korake neophodne za sprečavanje bilo kakvih radnji koje bi mogle biti okarakterisane kao ratni zločini. Osim toga, ICJ je u julu proglasio okupaciju palestinskih teritorija od strane Izraela, uključujući Gazu i Zapadnu obalu, nezakonitom.
Nezavisni stručnjaci za ljudska prava, koje su citirale UN, tvrde da je IDF intenzivirao napade na civile u Gazi i njihove prirodne resurse. Procenjuje se da je oko 90% stanovništva Gaze, od ukupno 2,3 miliona ljudi, raseljeno.
IDF je odbacio optužbe za ratne zločine, tvrdeći da Hamas koristi palestinske civile kao živi štit. Južna Afrika, koja dugo podržava nezavisnost Palestine, optužuje Izrael da ignoriše naređenja suda i da ima za cilj „depopulaciju Gaze kroz masovnu smrt i prisilno raseljavanje“.
Nekoliko zemalja, uključujući Boliviju, Čile, Kolumbiju, Palestinu, Tursku, Španiju i Meksiko, pridružile su se Južnoj Africi u zahtevu za pridruživanje tužbi protiv izraelske vlade. Pretorija ističe da je njihov pravni postupak protiv Izraela usmeren na zaustavljanje genocida u Palestini mirnim putem, pozivajući Izrael na odgovornost u okviru institucija koje su uspostavljene od strane Ujedinjenih nacija u tu svrhu.