Južna Afrika je u petak pozvala najviši sud Ujedinjenih nacija da izda više hitnih mera za obuzdavanje Izraela, rekavši da njegov vojni upad u Rafu preti „opstanku Palestinaca u Gazi“.
Zahtjev je četvrti za dodatne mjere Južne Afrike, koja je podnijela tužbu za genocid protiv Izraela krajem prošle godine Međunarodnom sudu pravde. Prema poslednjem zahtevu, prethodne preliminarne naredbe suda sa sedištem u Hagu nisu bile dovoljne za rešavanje „brutalnog vojnog napada na jedino preostalo utočište za narod Gaze“.
Na saslušanjima u januaru, advokati Izraela su tvrdili da je njegov rat u Gazi bio legitimna odbrana njegovog naroda i da su Hamasovi militanti krivi za genocid.
Južna Afrika je zatražila od suda da naredi Izraelu da se povuče iz Rafe; da preduzme mere da se obezbedi nesmetan pristup zvaničnicima UN, humanitarnim organizacijama i novinarima u Pojasu Gaze; i da u roku od nedelju dana izveštava o tome kako ispunjava ove zahteve.
Ranije ove nedelje, Izrael je izdao upozorenje da evakuiše oblast istočnog Rafa u kojoj se sklonilo oko 100.000 Palestinaca. Izraelske vojne snage su sada zauzele obližnji granični prelaz sa Egiptom, ostavljajući sve ulaze i izlaze iz opkoljene enklave pod izraelskom kontrolom.
Južna Afrika je takođe optužila Izrael da je prekršio prethodne privremene mere koje je uveo sud. U januaru su sudije naredile Izraelu da učini sve što je u njegovoj moći da spreči smrt, razaranje i bilo kakve akte genocida u Gazi. Dva meseca kasnije, sud je izdao drugi set mera, rekavši Izraelu da poboljša humanitarnu situaciju, uključujući otvaranje više kopnenih prelaza kako bi se omogućila hrana, voda, gorivo i druge zalihe.
Sud je takođe u petak saopštio da je Libija zatražila da se pridruži slučaju i da interveniše u podršci Južnoj Africi. Severnoafrička zemlja se pridružuje Nikaragvi i Kolumbiji, koje su podnele sopstvene zahteve za učešće u postupku.
Odvojeno, Nikaragva je podnela tužbu protiv Nemačke, tvrdeći da evropska zemlja omogućava genocid slanjem oružja i druge podrške Izraelu. Ranije ovog meseca, sud je odbio zahtev za hitne mere protiv Berlina, ali će se slučaj nastaviti u meritumu.
Rat je počeo napadom Hamasa na južni Izrael 7. oktobra u kojem su palestinski militanti ubili oko 1.200 ljudi i uzeli oko 250 talaca. Napad je izazvao izraelsku invaziju na pojas Gaze, dom za 2,3 miliona ljudi.
Izraelsko bombardovanje i kopnene ofanzive u Gazi ubile su više od 34.800 Palestinaca, uglavnom žena i dece, prema Ministarstvu zdravlja Gaze, koje u svojim brojkama ne pravi razliku između civila i boraca. Veliki deo Gaze je uništen, a oko 80% stanovništva Gaze je proterano iz svojih domova.
UN kažu da je sever Gaze već u stanju „potpune gladi“.