Drugi talas koronavirusa pogađa Indiju, sa najvećim dnevnim porastom novoobolelih na svetu, a lekari, pored muka koje imaju sa ogromnim brojem pacijenata i nedovoljnim bolničkim kapacitetima, suočavaju se i sa porastom broja slučajeva retke gljivične infekcije mukormikoze, koja napada one koji se oporavljaju ili su se oporavili od kovida.
Radi se o vema retkoj infekciji gljivicama koje se najčešće nalaze u tlu i trulim biljkama. Čovek se inficira inhalacijom spora, a bolest se javlja kod osoba sa oslabljenim imunitetom ili onima koji imaju dijabetes, hronično koriste kortikosteroide, imaju metaboličku acidozu ili su im transplantirani organi.Napada sinuse, oči, mozak i pluća i može da bude smrtonosna za dijabetičare ili one koji su oboleli od raka i side.
Steroidi smanjuju upalu u plućima kada je u pitanju kovid-19 i ispostavilo se pomažu u sprečavanju štete koja može biti naneta organizmu kada se imuni sistem „pregreje“ u borbi protiv koronavirusa. No, takođe, mogu da izazovu pad imuniteta i podignu nivo šećera u krvi i kod dijabetičara i kod onih koji to nisu a oboleli su od kovida.Veruje se da je upravo taj pad imuniteta okidač za slučajeve mukormikoze. Pacijenti koji dobiju mukormikozu najčešće imaju zapušen nos ili krvarenje iz nosa, oticanje i bol u oku, padanje kapaka, zamagljivanje vida i, na kraju, gubitak vida. Takođe se oko nosa na koži mogu pojaviti crne fleke.
Lekari navode da se većina pacijenata sa ovom infekcijom javlja prekasno, u trenutku kada već gube vid, i najčešće je potrebno odstraniti im oko, kako se infekcija ne bi proširila na mozak.U nekim slučajevima u Indiji, lekari navode da su pacijenti ostali bez oba oka, a u retkim slučajevima morali su inficiranom čak da uklone i viličnu kost kako bi sprečili širenje bolesti.
Jedini lek koji pomaže u ovom slučaju je injekcija koja košta 48 dolara, i mora da se prima svaki dan osam nedelja.A jedini način da se spreči ova gljivična infekcija je da se osigura da kovid pacijenti i tokom lečenja i tokom oporavka steroide dobijaju u pravoj dozi i u odgovarajućem vremenskom periodu, navodi jedan mumbajski dijabetolog.