Jemenski pobunjenici Huti saopštili su u ponedeljak da su uhapsili članove „američko-izraelske špijunske mreže“ nekoliko dana nakon što su uhapsili najmanje 11 pripadnika UN-a zajedno sa ostalima iz humanitarnih organizacija.
General-major Abdulhakim al Khaievani, šef obavještajne agencije Hutija, najavio je hapšenja, rekavši da je špijunska mreža prvo djelovala iz američke ambasade u Sani. Zatim, nakon što je zatvoren 2015. nakon što su Huti zauzeli prestonicu Sanu i severni Jemen, nastavili su „svoju subverzivnu agendu pod okriljem međunarodnih i UN organizacija“, rekao je on.
Nije rekao koliko je ljudi uhapšeno. Vlasti Huti su izdale ono što su navodno snimile na video snimku priznanja 10 Jemenaca, od kojih je nekoliko reklo da ih je regrutovala američka ambasada. Oni nisu uključivali nijednog od uhapšenih radnika UN. Tvrdnje Huta nisu mogle biti nezavisno proverene.
Ujedinjene nacije su u petak objavile hapšenje 11 jemenskih službenika. Šestoro je radilo za agenciju UN za ljudska prava, dok je po jedan radio za kancelariju njenog specijalnog izaslanika, njen razvojni odjel, UNICEF, Svjetski program za hranu i UNESCO. Druge humanitarne grupe su takođe prijavile da su zaposleni privedeni, iako ukupan broj nije poznat.
Pritvaranja su usledila kada su Huti, koji se bore protiv koalicije koju predvode Saudijska Arabija od svog preuzimanja severa, gađali brodove duž koridora Crvenog mora zbog rata između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze. Istovremeno, njihova administracija se suočila sa povećanim finansijskim pritiskom, a grupa se obračunala sa neslaganjem kod kuće, uključujući nedavno osudu 44 osobe na smrt.
Al-Khaievani je opisao špijunsku mrežu koja je decenijama radila na infiltriranju u jemensku ekonomiju, poljoprivredu, zdravstveni sistem i druge sektore kako bi ih uništila.
Rat u Jemenu je ubio više od 150.000 ljudi, uključujući borce i civile, i stvorio jednu od najgorih humanitarnih katastrofa na svetu, ubivši još desetine hiljada ljudi. Napadi Huta na brodarstvo pomogli su da se skrene pažnja sa njihovih problema kod kuće i rata koji je u zastoju. Ali oni se već mesecima suočavaju sa sve većim žrtvama i štetom od vazdušnih napada predvođenih SAD koji ciljaju grupu.
Nejasno je šta je tačno izazvalo poslednja privođenja. Huti su pritvorili i držali bivše zaposlene u ambasadi SAD u Sani, koja je zatvorena 2015.
Međutim, to dolazi pošto su se Huti suočili sa problemima sa dovoljno novca da podrže ekonomiju u oblastima koje drže. Jemenska vlada u egzilu u gradu Adenu na jugu zemlje zahtevala je od svih banaka da tamo premeste svoja sedišta kao sredstvo da zaustave najgori pad vrednosti valute ikada i ponovo izvrše kontrolu nad ekonomijom.