Jemenski Huti pobunjenici napali brod u Adenskom zalivu dronom koji je nosio bombu

Jemenski Huti pobunjenici napali brod u Adenskom zalivu dronom koji je nosio bombu

Brod u vlasništvu SAD u Adenskom zalivu napadnut je u sredu od drona koji je nosio bombu koji su lansirali jemenski pobunjenici Huti, saopštili su zvaničnici.

Napad na Genco Picardi predstavljao je drugi napad u poslednjih nekoliko dana na brodove koji su direktno povezani sa Amerikom nakon napada pod vođstvom SAD usmerenih na Huti. Takođe je podvukao rizike za brodarstvo na vitalnom plovnom putu usred izraelskog rata protiv Hamasa u Pojasu Gaze.

Napad se dogodio oko 70 milja (110 kilometara) jugoistočno od Adena, gde je dron udario u brod, saopštila je Pomorska trgovinska operacija Ujedinjenog Kraljevstva, ogranak britanske mornarice koja nadgleda plovne puteve Bliskog istoka.

Kapetan broda je izvestio da je na brodu bio požar koji je ugašen. „Plovilo i posada su bezbedni i nastavljaju ka sledećoj luci pristajanja“, dodaje se.

Brig. General Jahja Sari, vojni portparol Huta, identifikovao je napadnuti brod kao brod za rasuti teret Genco Picardi. Podaci satelitskog praćenja odveli su to plovilo od Saudijske Arabije poslednjih dana jer je trebalo da ide za Indiju.

Huti „potvrđuju da odgovor na američke i britanske napade neizbežno dolazi i da svaki novi napad neće ostati bez odgovora i kazne“, rekao je Sari u unapred snimljenom video obraćanju.

Podaci o vlasništvu brodova navode vlasnika Genco Picardi kao Genco Ship Management sa sedištem u Njujorku. Kompanija nije odmah vratila zahtev za komentar.

Huti kažu da su napadi usmereni na podršku Hamasu i Palestincima zarobljenim u Pojasu Gaze usred izraelskog rata protiv Hamasa. Ali često su ciljali na brodove sa slabim ili bez jasnih veza sa Izraelom, ugrožavajući brodarstvo na ključnoj ruti za globalnu trgovinu. Napadi su se sada proširili i na brodove koji su povezani sa SAD.

SAD i njihovi saveznici izveli su tri runde vazdušnih napada na mesta Huti tokom prošle nedelje, kako bi pokušali da odvrate militante. Međutim, Huti su pokrenuli nekoliko napada od tada, dodatno ugrožavajući brodove koji putuju na ključnom trgovačkom putu za teret i energetske pošiljke koje se kreću iz Azije i Bliskog istoka ka Evropi.

Napadi Huti su deo širih tenzija koje zahvataju region. Iran je izveo vazdušne napade na Irak kasno u ponedeljak, ubivši najmanje četiri osobe. Ambasador Velike Britanije u Iraku Stiven Hičen rekao je u sredu da je među tamo ubijenim civilima i britanski državljanin Karam Mikhael.

U međuvremenu, Iran se bližio priznavanju sopstvene uloge u napadu na brod u Indijskom okeanu u blizini Šri Lanke i Indije 4. januara. Tada je hemijski tanker Pacific Gold pogođen nečim što je američka mornarica nazvala „iranskim -vai attack” dron, nanevši izvesnu štetu na plovilu, ali bez povređenih.

U sredu je libanski emiter Al-Maiadeen izvestio da je iranska Revolucionarna garda izvela taj napad, kao i još jedan koji nije nezavisno potvrđen na drugom brodu. Al-Maiadeen je kanal politički povezan sa Hezbolahom koji je ranije najavio druge napade u regionu u vezi sa Iranom.

Pacific Goldom upravlja Eastern Pacific Shipping sa sjedištem u Singapuru, kompanija koju na kraju kontroliše izraelski milijarder Idan Ofer. Istočni Pacifik je ranije bio na meti osumnjičenih iranskih napada.

Ali Iran potencijalno priznaje da je napad na zlato na Pacifiku došao u trenutku kada je Teheran pokušavao da napadne, a da nije direktno ciljao ni SAD ni Izrael.