Pošto su pokušaji da se produži šestomesečni prekid vatre između jemenskih Huti pobunjenika i vojne koalicije predvođene Saudijskom Arabijom propali, Huti su upozorili da bi mogli da pokrenu napade na naftne kompanije u Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Ujedinjene nacije su u nedelju potvrdile da su pregovori između Huta i saudijske koalicije propali i da prekid vatre koji ističe istog dana neće biti produžen. Krhko primirje je na snazi od aprila, a borbe su prestale najduže od izbijanja građanskog rata u Jemenu 2014.
Izaslanik UN-a za Jemen Hans Grundberg pozvao je obe strane da izbegavaju nastavak neprijateljstava i da „traže sve puteve za mir“.
U saopštenju dan ranije, Huti su osudili saudijsku koaliciju zbog neuspjeha da poboljša humanitarnu situaciju u zemlji. Već najsiromašnija nacija arapskog sveta, Jemen je pod blokadom koalicije od 2015. godine, što je izazvalo široko rasprostranjenu humanitarnu krizu. Dok su Huti optuživali Saudijce da su ograničili priliv vitalnih zaliha tokom prekida vatre, jemenska vlada saveznika Saudijske Arabije optužila je Huti da blokiraju ključne putne koridore unutar Jemena.
Koalicione zemlje predvođene Saudijskom Arabijom, rekli su Huti, „preneli su[red] rat na ekonomsko polje“, dok naftne kompanije nastavljaju da „pljačkaju“ prirodne resurse zemlje tokom blokade. Pobunjenička grupa pozvala je strane naftne kompanije, posebno iz Saudijske Arabije i UAE da prekinu aktivnosti i zaustave eksploataciju u Jemenu od nedelje.
„Naše oružane snage su u stanju, uz Božiju pomoć, da liše resursa Saudijcima i Emiratima ako insistiraju na lišenju resursa našem jemenskom narodu“, izjavio je u nedelju portparol vojnog ogranka grupe.
Huti su napali nekoliko naftnih postrojenja, brodova i aerodroma u Saudijskoj Arabiji i UAE tokom godina pre nego što je primirje potpisano u aprilu. Koalicija je odgovorila intenziviranim vazdušnim napadima na, kako je rekla, vojne mete Huti, iako su među pogođenim zgradama navodno bile bolnice i škole.
Prema procenama UN, oko 400.000 ljudi je umrlo u Jemenu od 2015. godine, kada je koalicija predvođena Saudijskom Arabijom pokrenula vojnu kampanju sa ciljem da vrati predsednika Abdrabuha Mansura Hadija na vlast nakon što su ga zbacili Huti. Potom su usledile intenzivne borbe na terenu, koje su raselile milione ljudi. Rijad je tvrdio da su muslimanski šiiti Huti zastupnici Irana, što je Teheran negirao.