Južni separatisti Jemena kritikovali su u petak izjave svog saveznika, predsednika predsedničkog saveta Jemena, u kojima je rekao da sada nije pravo vreme za razgovor o nezavisnosti juga, preneo je Asošijeted pres.
Komentari dolaze u trenutku kada Saudijska Arabija, koja predvodi koaliciju koja se bori za međunarodno priznatu vladu Jemena koja uključuje separatiste, i njihovi rivali Huti pobunjenici su u pozadinskim pregovorima o širem ratu u zemlji.
U saopštenju Južnog prelaznog saveta, krovne grupe teško naoružanih i dobro finansiranih milicija koju podržavaju Ujedinjeni Arapski Emirati, navodi se da komentari „pokazuju neozbiljnost“.
To je bio odgovor na intervju objavljen u četvrtak u londonskom listu „Ashark Al-Avsat“, u kojem je šef jemenskog predsedničkog saveta Rašid al-Alami rekao da „razgovor o rešenju u ovom trenutku možda nije prikladan“. u vezi sa pitanjem južnjačkog separatizma.
U saopštenju saveta se navodi da se „ne može dozvoliti da se pitanje juga pomera ili odlaže“, navodi se, dodajući da bi to bilo u suprotnosti sa prethodnim sporazumima između međunarodno priznate vlade zemlje i saveta.
Izveštaji o oživljenoj komunikaciji između jemenskih zaraćenih strana u zalivskoj arapskoj zemlji Omanu, tradicionalnom posredniku na Bliskom istoku, pojavili su se ranije ove godine.
Separatisti, koje predstavlja Južni prelazni savet Jemena, su krovna grupa teško naoružanih i dobro finansiranih milicija koje podržavaju Ujedinjeni Arapski Emirati. Iako su UAE zvanično deo koalicije predvođene Saudijskom Arabijom, njihova podrška separatistima ugrozila je alijansu. Separatisti uživaju lojalnost u većem delu južnog Jemena i više puta su insistirali da se Jemen razbije na dve zemlje, kao što je to bilo između 1967. i 1990. godine.
Rat u Jemenu počeo je 2014. godine kada su Huti napustili svoje severno uporište i zauzeli glavni grad Sanu, zajedno sa većim delom severa zemlje. Kao odgovor, koalicija predvođena Saudijskom Arabijom intervenisala je 2015. kako bi pokušala da vrati međunarodno priznatu vladu na vlast.
Al-Alami, saudijski saveznik i trenutno na diplomatskoj turneji po Evropi, postao je šef predsedničkog saveta Jemena prošlog aprila. On je rekao Ašaru Al Avsatu da, iako podržava da Saudijska Arabija preuzme vođstvo kao posrednik u dijalogu uz posredovanje Omana, svaki konačni mirovni sporazum mora biti između međunarodno priznate vlade i pobunjenika Huti.
Rat u Jemenu je ubio više od 150.000 ljudi, prema Projektu podataka o lokaciji i događajima oružanih sukoba, uključujući preko 15.000 civila, i postao je proksi rat u regionu. To je takođe izazvalo jednu od najgorih humanitarnih kriza na svetu, gurnuvši najsiromašniju naciju Bliskog istoka u skoro glad.