Jelen kaže da je postavljanje ograničenja cena na ruske rafinisane naftne proizvode „komplikovano“

Jelen kaže da je postavljanje ograničenja cena na ruske rafinisane naftne proizvode „komplikovano“

Zapadne zemlje rade na strukturiranju ograničenja cena na ruske rafinisane naftne derivate kako bi osigurale kontinuiran protok ruskog dizela, ali tržišta su komplikovana i postoji šansa da stvari ne idu po planu, izjavila je ministarka finansija Dženet Jelen. rekao.

Grupa sedam zemalja i Australija uvele su ograničenje cena ruske nafte 5. decembra, zabranjujući korišćenje pomorskog osiguranja, finansija i drugih usluga koje je obezbedio Zapad za terete po ceni iznad 60 dolara po barelu.

Oni sada finalizuju dva odvojena ograničenja cena za ruske rafinisane naftne derivate, kao što su dizel i mazut, koje treba da stupe na snagu 5. februara zajedno sa zabranom uvoza dizela u Evropskoj uniji, rekla je Jelen novinarima u Dakaru u Senegalu.

Jedna će se odnositi na proizvode visoke vrednosti koji se obično prodaju sa višom cenom u odnosu na naftu, dok će se druga odnositi na proizvode niske vrednosti poput lož ulja, rekla je ona novinarima koji su putovali sa njom u Afriku.

Jelen je rekla da se određivanje novih ograničenja cena pokazalo „komplikovanijim“ nego za sirovu sirovu, imajući u vidu niz različitih rafinisanih proizvoda i strukture cena, kao i važnost obezbeđivanja kontinuiranih isporuka ruskog dizela na tržište.

„Složenije je, ali smo naporno radili na tome da shvatimo kako da postignemo iste ciljeve“, kao i sa širim ograničenjem na rusku naftu, rekla je ona.

„Znate, uvek postoji potencijal da stvari možda neće ići po planu, ali mi smo veoma pažljivo proučavali ova tržišta i verujemo da ćemo izaći sa setom ograničenja koja će postići iste stvari kao i mi. do sada smo postigli sa sirovom naftom“, rekla je ona, dodajući da se prilagođavanja još mogu izvršiti tokom vremena.

Iako je prva granica cene nafte stupila na snagu tek 5. decembra, ona se do sada pokazala uspešnom, rekla je Jelen, navodeći pad cene koju je Rusija dobijala za sirovu naftu.

„Izrazili su zabrinutost za prihode, a mi nismo videli znake da Rusija zadržava naftu sa tržišta“, rekla je ona.