TAJPEJ – Japan treba da poveća svoju vojnu potrošnju suočen sa „mračnom realnošću” pretnje iz Kine i Severne Koreje, rekao je u nedelju visoki član japanske vladajuće Liberalno-demokratske partije tokom posete Tajvanu, prenosi Rojters.
Iako Tajvan i Japan kojima polažu pravo Kine i demokratski upravljaju, nemaju formalne diplomatske veze, oni imaju bliske nezvanične odnose i oboje dele zabrinutost za Kinu, posebno njene pojačane vojne aktivnosti u blizini njih.
Koiči Hagiuda, politički šef LDP-a i bivši ministar industrije, rekao je tokom posete Tajpeju da je Japan od Drugog svetskog rata „hodao putem mira“ i da se taj put neće promeniti u budućnosti.
„Međutim, samo recitovanje reči mir naravno nije dovoljno da bi naš mir bio zaštićen“, rekao je on na forumu o odnosima Japana i Tajvana.
Dok Japan priprema budžet za narednu godinu, premijer Fumio Kišida je već najavio planove da poveća potrošnju za odbranu na iznos koji je ekvivalentan 2% bruto domaćeg proizvoda u roku od pet godina, sa sadašnjih 1%.
To bi povećalo godišnji budžet Japana za odbranu na više od 11 triliona jena (80,55 milijardi dolara) sa trenutno 5,4 biliona jena, što bi zemlji dalo treći najveći vojni budžet na svetu posle Sjedinjenih Država i Kine na sadašnjem nivou.
Hagiuda je ukazao na ogromno povećanje kineske vojne potrošnje, kao i na severnokorejske raketne testove, kao razloge da Japan poveća svoj budžet za odbranu.
„Pred tako mračnom realnošću, polovične mere nemaju nikakvog značaja.“
Odbrambene sposobnosti Japana su neophodne za zaštitu života i mira i moraju se razvijati odmah, a ne u roku od pet godina, dodao je on.
„Važno je jasno pokazati da imamo dovoljno kapaciteta da nateramo svakog potencijalnog agresora da dvaput razmisli.
Kina je u avgustu organizovala vojne vežbe u blizini Tajvana kako bi izrazila bes zbog posete tadašnjih SAD Tajpeju. Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi, uključujući lansiranje pet projektila u more u blizini Okinave, unutar ekskluzivne ekonomske zone Japana.
Japan je domaćin velikih američkih vojnih baza, uključujući i Okinavu, kratak let od Tajvana, što bi bilo ključno za bilo kakvu podršku SAD tokom kineskog napada.
Sjedinjene Države su po zakonu obavezne da Tajvanu obezbede sredstva za odbranu, mada postoji nejasnoća oko toga da li bi poslale snage da pomognu Tajvanu u ratu sa Kinom.
Obraćajući se istraživačkom centru na Tajvanu prošlog decembra, pokojni bivši japanski premijer Šinzo Abe rekao je da Japan i Sjedinjene Države ne mogu da stoje po strani ako Kina napadne Tajvan, a Peking to treba da razume.