Japanski sud smatra da je zabrana istopolnih brakova ustavna

Japanski sud smatra da je zabrana istopolnih brakova ustavna

Japanski sud presudio je u ponedeljak da zabrana istopolnih brakova u zemlji ne krši ustav i odbacio je zahteve za obeštećenje tri para koji su rekli da im je povređeno pravo na slobodnu zajednicu i ravnopravnost.

Presuda Okružnog suda u Osaki je druga odluka po tom pitanju i ne slaže se sa prošlogodišnjom presudom suda u Saporu koji je proglasio zabranu istopolnih brakova neustavnom. To naglašava koliko je pitanje podela i dalje u Japanu, jedinoj članici Grupe sedam velikih industrijalizovanih nacija koja ne priznaje istopolne zajednice.

U svojoj presudi, sud u Osaki je odbacio zahtev tužilaca za 1 milion jena (7.400 dolara) odštete po paru zbog diskriminacije sa kojom se suočavaju.

Tužioci — dva muška i jedan ženski par — bili su među 14 istopolnih parova koji su podneli tužbe protiv vlade u pet velikih gradova — Saporu, Tokiju, Nagoji, Fukuoki i Osaki — 2019. zbog kršenja prava na slobodnu zajednicu i ravnopravnost.

Tvrdili su da su bili nezakonito diskriminisani tako što su bili lišeni istih ekonomskih i pravnih beneficija koje heteroseksualni parovi uživaju kroz brak.

Podrška seksualnoj raznolikosti polako raste u Japanu, ali zakonska zaštita još uvek nedostaje za lezbejke, gej, biseksualne i transrodne osobe. LGBTK osobe se često suočavaju sa diskriminacijom u školi, na poslu i kod kuće, zbog čega mnogi kriju svoj seksualni identitet.

Grupe za ljudska prava su se zalagale za usvajanje zakona o ravnopravnosti uoči prošlogodišnjih Olimpijskih igara u Tokiju, kada je međunarodna pažnja bila usmerena na Japan, ali je zakon poništila konzervativna vladajuća partija.

Sud u Osaki je u ponedeljak rekao da sloboda braka u ustavu iz 1947. znači samo muško-ženske zajednice i ne uključuje zajednice istog pola, te stoga zabrana istopolnih brakova nije neustavna.

Sudija Fumi Doi rekao je da je brak za heteroseksualne parove sistem koji je uspostavilo društvo radi zaštite odnosa između muškaraca i žena koji rađaju i odgajaju decu, i da su načini zaštite istopolnih veza još uvek u javnoj raspravi.

Sud je, međutim, pozvao parlament da traži metode za bolju zaštitu istopolnih odnosa, uključujući opcije za legalizaciju istopolnih brakova.

Odluka od ponedeljka bila je nazadovanje za aktiviste koji su se nadali dodatnom pritisku na vladu nakon presude okružnog suda u Saporou u martu 2021.

Tužioci i njihovi advokati nazvali su presudu od ponedeljka neprihvatljivom i rekli da će uložiti žalbu.

Akijoši Tanaka, tužilac, rekao je na konferenciji za novinare da su preduzeli pravne radnje kako bi dobili podršku od sudskog procesa da parlament preduzme akciju, ali je „sud ostao podalje od donošenja odluke“.

Rekao je da će nastaviti da se bori. „Nemamo vremena da se osećamo obeshrabreno“, dodao je on.

Javno mnjenje u Japanu trenutno favorizuje legalizaciju istopolnih brakova.

Prema važećim pravilima u Japanu, istopolni parovi ne mogu naslediti imovinu, kuću ili drugu imovinu koju dele, i nemaju roditeljska prava nad decom jedni drugih. Često im je zabranjeno da zajedno iznajmljuju stanove, kao i posete bolnici i druge usluge koje su dostupne bračnim parovima.

Više od 200 opština širom Japana, ili 12 odsto od ukupnog broja, počelo je da izdaje pravno neobavezujuće potvrde o partnerstvu istopolnim parovima otkako je tokijski okrug Šibuja postao prvi koji je to učinio 2015. godine.

Metropolitanska vlada Tokija nedavno je usvojila plan da počev od oktobra prihvata registraciju parova iz seksualnih manjina koji traže sertifikate o svom partnerstvu.

Ipak, ovo nije isto što i venčani list i ne pruža jednaku pravnu zaštitu.

Tajvan je jedina azijska država ili teritorija koja je legalizovala istopolne brakove.