Japanski sud osudio 3 bivša vojnika u slučaju seksualnog napada

Japanski sud osudio 3 bivša vojnika u slučaju seksualnog napada

Japanski sud osudio je u utorak tri bivša vojnika u slučaju seksualnog napada koji su vlasti odustale sve dok se žrtva, bivši vojnik, nije javila zahtevajući ponovnu istragu, što je izazvalo istragu o uznemiravanju širom vojske.

Okružni sud u Fukušimi osudio je bivše vojnike japanske vojske na dve godine zatvora, ali je kaznu suspendovao na četiri godine, što znači da oni zapravo neće služiti zatvorsku kaznu.

Slučaj koji je podnijela Rina Gonoi u avgustu 2021. prvobitno je odbačen. Devet meseci kasnije, javila se – redak korak u zemlji koja često nema dovoljnu podršku za žrtve seksualnog napada – i zahtevala da se slučaj ponovo istraži, rekavši da je to iskustvo dovelo do toga da odustane od vojne karijere.

Njeno otkriće je podstaklo vojnu istragu o seksualnom uznemiravanju i drugim optužbama za zlostavljanje u septembru 2022. godine, a tužioci su ponovo otvorili njen slučaj.

Sud u Fukušimi saopštio je u utorak da su njena tri bivša nadzornika — Šutaro Šibuja, Akito Sekine i Jusuke Kimezava — pritisnuli donji deo tela na nju u vojnom objektu za obuku u avgustu 2021. i proglasio ih krivim za nepristojne napade.

Trojica optuženih izjasnila su se da nisu krivi, negirajući bilo kakvu namjeru nepristojnosti, iako su priznali da su je gurnuli na krevet, objavila je televizija NHK.

Kao odgovor na Gonoijeva otkrića, Kopnene snage za samoodbranu u septembru 2022. priznale su neke od prekršaja i izvinile se, a zatim otpustile petoricu vojnika, uključujući trojicu optuženih, dok su još četiri kaznile.

Trojica optuženih su tada ponudila pismeno izvinjenje, za koje je Gonoi kasnije rekao da nije bilo iskreno. Trojica muškaraca izjavili su tokom krivičnog suđenja da su se izvinili jer im je GSDF tako naredio, prenosi agencija Kjodo.

Gonoi, koja je bila inspirisana da se pridruži vojsci nakon što je kao dete preživela veliki zemljotres i cunami u martu 2011. u svom rodnom gradu u prefekturi Mijagi, prvi put je raspoređena u jedinicu Fukušime u aprilu 2020. Ali ubrzo je postala meta seksualnog zlostavljanja, ona rekao. Njeni muški pretpostavljeni su više puta pitali o veličini njenih grudi, grlili je i pravili nepotreban fizički kontakt, kao što je isprobavanje džudo tehnika na njoj, rekao je Gonoi.

Žalbe o seksualnom nedoličnom ponašanju se često zanemaruju u Japanu, koji se stalno nalazi pri dnu u međunarodnim anketama o rodnoj ravnopravnosti.

Žrtve takođe imaju tendenciju da se suoče sa kritikama zbog toga što govore. Gonoi je rekla da je napadnuta na društvenim mrežama zbog toga što se oglasila, ali da je to učinila jer je želela da spreči slične probleme drugim vojnicima.

Gonoi je odvojeno podnela tužbu protiv trojice optuženih, još dvojice počinilaca i vlade, rekavši da smatra da su njihova ranija izvinjenja bila neiskrena. Ona traži 5,5 miliona jena (37.800 dolara) od počinilaca i 2 miliona jena (13.740 dolara) od vlade, rekavši da nije uspela da spreči napade, pravilno istraži ili odgovori na odgovarajući način.

Odvojeno, pripadnik vazduhoplovnih snaga podneo je tužbu u februaru protiv vlade tražeći oko 11,7 miliona jena (75.600 dolara) odštete, rekavši da je nije zaštitila od verbalnog seksualnog uznemiravanja od strane muškog kolege i da je prikrivala problem više od decenije .