Japanski sake: Tradicionalno piće u trci za UNESKO priznanje

Japanski sake: Tradicionalno piće u trci za UNESKO priznanje

Duboko u skladištu pivare Ozava, uskladišteno u masivnim rezervoarima, sake spava, čuvajući tradiciju proizvodnje koja traje preko hiljadu godina. Kao svedočanstvo japanske kulturne baštine, sake je sada kandidat za status nematerijalne kulturne baštine UNESKO-a, s odlukom očekivanom sledećeg meseca.

Pivara Ozava, osnovana 1702. godine, simbol je kontinuiteta drevnih tehnika pivarstva. Proizvodnja sakea traje oko dva meseca, sa fermentacijom i presovanjem kao ključnim koracima. Pirinač mora biti domaći, dok je kvalitet vode presudan – u slučaju pivare Ozava, bunari pružaju mekanu, slatku vodu, savršenu za stvaranje vrhunskog napitka.

Među njihovim najboljim ponudama su:

  • Junmai Daiginjo, aromatičan sake punog tela s 15% alkohola, koji košta 3.630 jena (23 dolara) za bocu od 720 ml.
  • Karakuti Nigorizake, mutni, nerafinisan sake s 17% alkohola i robustnim ukusom, dostupan za 2.420 jena (16 dolara) za bocu od 1.800 ml.

Religiozna simbolika prati proizvodnju sakea. Kedrova kugla, obešena ispred pivare, simbolizuje boga sakea, dok se sake koristi u ritualima pročišćavanja, slavljenjima i brakovima.

Izvoz sakea iz Japana porastao je sa 22 milijarde jena u 2018. na preko 41 milijardu jena (265 miliona dolara) godišnje. Glavna tržišta uključuju SAD, Kinu, Brazil i Evropu. Popularnost japanske kuhinje i svestranost sakea u kombinovanju sa različitim jelima – od sušija do začinjene azijske hrane – dodatno povećavaju njegov globalni ugled.

Status nematerijalne kulturne baštine UNESKO-a obuhvata umetnosti i rituale koji se prenose generacijama. Ovo priznanje za sake moglo bi pomoći očuvanju tradicije suočene s modernim izazovima poput konkurencije piva i vina. Dok oznaka nema komercijalnu svrhu, proizvođači se nadaju da će povećana globalna pažnja podstaći prodaju i očuvati nasleđe.

Sake nije samo alkohol – on predstavlja „živo otelotvorenje japanske kulture i vrednosti“, kaže Maks Del Vita, sommelier sakea. Njegova kombinacija drevnih tehnika i modernih inovacija odražava sezonske ritmove Japana i doprinosi njegovom globalnom značaju.

Odluka o kandidaturi sakea za UNESKO nematerijalnu kulturnu baštinu biće doneta uskoro, a proizvođači i ljubitelji širom sveta nadaju se ovom velikom priznanju.