TOKIO – Japanski premijer Fumio Kišida naredio je u ponedeljak istragu o Crkvi ujedinjenja, nakon što je ubistvo bivšeg premijera Šinzo Abea u julu otkrilo bliske veze između crkve i poslanika vladajuće stranke, preneo je Rojters.
Podrška Kišidinoj vladi pala je na najniži nivo otkako je preuzeo dužnost zbog rastućeg besa zbog toga što poslanici Liberalno demokratske partije (LDP) nisu u potpunosti otkrili svoje veze sa crkvom, poznatom po svojim masovnim venčanjima.
Abe je upucan tokom predizbornog mitinga, a osumnjičeni ubica je rekao da je njegova majka bankrotirala od crkve, koju kritičari nazivaju kultom, i okrivio Abea da ga je promovisao.
Kišida je naložio ministru kulture da pripremi istragu o crkvi u skladu sa Zakonom o verskim korporacijama.
Obraćajući se parlamentu, Kišida se izvinio što su mnogi njegovi članovi LDP-a imali veze sa crkvom, što je, kako je rekao, podrilo poverenje javnosti u vladu. Premijer je rekao da „ozbiljno shvata“ navode da je crkva osiromašila mnoge sledbenike i poremetila njihove porodice.
Rekao je da nije imao lični odnos sa crkvom, iako je prva polovina poslanika LDP-a obelodanila veze od Abeovog ubistva. Stranka kaže da nema organizacione veze sa crkvom.
Kišida je rekao da je vlada primila više od 1700 zahteva za pomoć zbog finansijskih problema i problema mentalnog zdravlja u vezi sa crkvom. On je obećao da će proširiti podršku žrtvama.
Vladin panel eksperata rekao je u predlogu objavljenom u ponedeljak da bi raspuštanje crkve trebalo da bude opcija koju razmatraju istražitelji.
Crkvu ujedinjenja je u Južnoj Koreji 1954. godine osnovao Sun Mjung Mun, antikomunista i samoproglašeni mesija.
Ona je izgradila veze sa političarima kako bi privukla sledbenike i dobila legitimitet, kaže Hiroši Jamaguči, advokat koji je radio na slučajevima protiv nje. Političari su dobili pristup članovima crkve za pomoć u kampanjama, rekao je on
Crkva kaže da je klevetana i da su se članovi suočili sa pretnjama smrću od Abeovog ubistva.