Japanski premijer Kišida obećava dublji savez sa SAD u oblasti odbrane

Japanski premijer Kišida obećava dublji savez sa SAD u oblasti odbrane

Japanski premijer Fumio Kišida u sredu je obećao da će produbiti savez svoje zemlje sa Sjedinjenim Državama u okviru nove japanske odbrambene politike koja se odvaja od svog isključivo samoodbrambenog stava, suočenog sa rastućim regionalnim tenzijama.

Kišida je, govoreći na konferenciji za novinare nakon posete hramu Ise u centralnom Japanu, rekao da će posetiti Vašington radi razgovora sa predsednikom Džoom Bajdenom kako bi istakao snagu japansko-američkog saveza i istakao bližu saradnju između zemalja u skladu sa novim bezbednosnim i odbrambenim strategijama Japana usvojen prošlog meseca.

Poseta SAD deo je Kišidinog predstojećeg putovanja u većinu zemalja Grupe sedam od ponedeljka. Japan će biti domaćin ovogodišnjeg samita G-7 u Hirošimi. Kišida je rekao da će njegov sastanak sa Bajdenom biti „veoma važan“ i „značajniji od toga da pokažem svoje lice kao predsednik G-7“.

„Pokazaćemo ostatku sveta još jači savez Japana i SAD, koji je oslonac japanske bezbednosti i diplomatije“, rekao je Kišida. „Takođe ćemo pokazati našu dalju saradnju u postizanju ’slobodnog i otvorenog Indo-Pacifika‘.

Japan, prema novim bezbednosnim i odbrambenim planovima, kupuje stotine američkih tomahavka i drugih krstarećih raketa dugog dometa kako bi sprečio moguće napade i takođe izgradio odbranu u jugozapadnom Japanu usred sve veće zabrinutosti zbog vanredne situacije na Tajvanu. Japanski mediji navode da se očekuje da će SAD i Japan razgovarati o tome kako će sarađivati u slučaju sukoba oko Tajvana.

Ranije u sredu, Bela kuća je saopštila da će Bajden biti domaćin Kišidi na ekonomskim i bezbednosnim konsultacijama 13. januara.

Očekuje se da će Bajden i Kišida razgovarati o nuklearnim i balističkim raketnim programima Severne Koreje, usred zabrinutosti oko mogućnosti još jednog nuklearnog testa od strane povučene nacije, kao i ruske invazije na Ukrajinu, stabilnosti preko Tajvanskog moreuza, klimatskih promena i ekonomskih pitanja, rekao je Vajt rekla je sekretarka za štampu Predstavničkog doma Karin Žan Pjer.

Dvojica lidera su se poslednji put sastala na Baliju, u Indoneziji, tokom novembarskog samita Grupe 20.

Kišida će takođe posetiti Francusku, Italiju, Britaniju i Kanadu kako bi se sastao sa njihovim liderima tokom svog putovanja od 9. do 15. januara, saopštilo je japansko ministarstvo spoljnih poslova.

Kišida je u sredu takođe obećao da će se pozabaviti strašnim problemom Japana o opadanju rađanja, istovremeno gurajući svoju politiku „novog kapitalizma“ za koju je rekao da će generisati „vrli ciklus rasta i raspodele bogatstva“ kako bi postigao stabilan rast plata koje su decenijama zastajale .

Očekuje se da će broj beba rođenih u Japanu prošle godine pasti na novi rekord ispod 800.000 kao deo stalnog pada koji se smatra narušavanjem nacionalne snage.

Kišida je rekao da će vlada učiniti više na proširenju podrške brizi o deci i smanjenju rodnih razlika u platama i radnom okruženju kako bi se smanjile barijere za žene.

Japan je treća po veličini svetska ekonomija, ali troškovi života su visoki, a povećanje plata sporo. Konzervativna vlada zaostaje u tome da društvo učini inkluzivnijim za decu, žene i manjine.

Do sada su vladini napori da podstakne ljude da imaju više beba imali ograničen uticaj uprkos uvođenju plaćanja subvencija za trudnoću, porođaj i negu dece.