Japan želi da ublaži zabranu izvoza oružja

Japan želi da ublaži zabranu izvoza oružja

Japanska vladajuća koalicija održala je u utorak prvu rundu pregovora o reviziji strogih pravila o izvozu oružja u zemlji, prenosi novinska agencija Kjodo.

Liberalno-demokratska partija (LDP) na čelu sa premijerom Fumiom Kišidom, koja želi da Tokio igra veću ulogu u globalnoj bezbednosnoj areni usred sukoba u Ukrajini, zalaže se za ublažavanje pravila o prekookeanskim transferima odbrambene opreme i tehnologije.

Prema Ustavu, koji je sastavljen nakon poraza Japana u Drugom svetskom ratu, oružje se može isporučiti stranoj zemlji samo ako ga zajedno sa Japanom razvija ili proizvodi.

Međutim, mlađi koalicioni partner LDP-a, Komeito, odupreo se predloženim promenama, tvrdeći da bi dolazak japanskog oružja na međunarodno tržište bio u suprotnosti sa politikom pacifizma zemlje i eskalacijom sukoba širom sveta.

„Nadam se da će naši razgovori postaviti konkretan pravac za pitanja u vezi sa transferom odbrambene opreme“, rekao je Itsunori Onodera, bivši japanski ministar odbrane koji sada vodi LDP-ovu istraživačku komisiju za nacionalnu bezbednost, dok su se strane sastale u Tokiju.

Tokom diskusija, Komeitov predstavnik, Šigeki Sato, ponovio je stav svoje stranke da strane ne bi trebalo da kompromituju „posleratni put Japana kao nacije koja voli mir“, kako navodi Kjodo.

Pregovori nisu uspeli da prekinu ćorsokak, a LDP i Komeito su se složili da održe drugi sastanak nakon praznika Zlatne nedelje u zemlji, koji se završavaju početkom maja.

U godini od izbijanja sukoba između Kijeva i Moskve, Japan je isporučio Ukrajini zaštitnu opremu poput pancira i šlemova. Tokio je takođe pružio Kijevu više od 6 milijardi dolara finansijske pomoći i uveo sankcije Rusiji. Međutim, japanski ustav je sprečio zemlju da šalje oružje i municiju, kao što to čine mnoge zapadne zemlje.

Tokom iznenadne posete Kijevu prošlog meseca, Kišida je uverio predsednika Vladimira Zelenskog u „nepokolebljivu solidarnost“ Japana sa Ukrajinom. On je takođe rekao da su se dve zemlje dogovorile da unaprede svoje bilateralne veze na „posebno globalno partnerstvo“.

Ranije ovog meseca, južnokorejski predsednik Ioon Suk-ieol rekao je u intervjuu za Rojters da bi Seul mogao početi da šalje oružje Ukrajini ako sukob eskalira. Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev, koji je sada zamenik predsednika Saveta bezbednosti zemlje, upozorio je da bi Moskva mogla da snabdeva Severnu Koreju najsavremenijim oružjem, ako se to dogodi.

Ubrzo nakon toga, u Rojtersu je izašao drugi izveštaj, citirajući neimenovanog južnokorejskog zvaničnika, koji je insistirao da je Jun govorio „hipotetičkim terminima“ i da Seul nema nameru da ugrozi svoje veze sa Moskvom.