Japanski premijer Fumio Kišida upozorio je da bi u istočnoj Aziji mogao izbiti oružani sukob u ukrajinskom stilu. On je rekao da su mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu od ključne važnosti za Tokio i međunarodnu zajednicu.
„Moramo da sarađujemo sa našim saveznicima i zemljama istomišljenika i nikada ne tolerišemo jednostrani pokušaj da se promeni status kvo upotrebom sile u Indo Pacifiku, posebno u istočnoj Aziji“, rekao je Kišida tokom sastanka sa britanskim kolegom Borisom. Džonsona u Londonu u četvrtak.
„Ukrajina bi sutra mogla biti istočna Azija“, dodao je japanski premijer.
Kišida je rekao da je Japan i dalje privržen pitanjima koja se tiču Tajvana, koje Peking želi da stavi pod svoju kontrolu, a koja će biti rešena dijalogom.
Ostrvo je podiglo nivo uzbune ubrzo nakon što je Rusija napala susednu zemlju krajem februara. Ministar spoljnih poslova Džozef Vu izrazio je u subotu nadu da će Kina biti sankcionisana ako zapreti ostrvu silom ili izvrši invaziju na njega. Tajvan i Kina su se ranije međusobno optuživali za podsticanje tenzija u regionu.
Peking je odbacio tadašnja poređenja Tajvana i Ukrajine kao neprikladna. Odgovarajući na Kišidine nedavne primedbe u petak, portparol ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan je rekao: „Ako je japanska strana iskrena u pogledu održavanja mira i stabilnosti u istočnoj Aziji, onda bi odmah trebalo da prestane da izaziva konfrontaciju velikih zemalja.
Prošlog meseca, navodeći među ostalim razlozima rusku vojnu kampanju u Ukrajini, japanska vladajuća Liberalno-demokratska partija (LDP) podnela je predlog za ažuriranje Smernica programa nacionalne odbrane, glavnog dokumenta o vojnoj strategiji zemlje. Prema japanskim medijima, taj potez uključuje promene koje bi omogućile Japanu da stekne „sposobnosti za protivudarne napade“ za napad na neprijateljske baze i komandne centre.
U decembru su SAD i Japan izradile hitan vojni plan kao odgovor na potencijalni sukob između Kine i Tajvana, navodi Kjodo njuz. Kina je ranije optužila Japan za mešanje u pitanja Tajvana, koja smatra unutrašnjim pitanjima.
Admiral Semjuel Paparo, komandant Pacifičke flote američke mornarice, rekao je u aprilu da Peking proučava sukob Rusije i Ukrajine i da bi, u trenutnim okolnostima, potencijalna invazija na Tajvan bila „veoma nepredvidiva“.
Britanski ministar spoljnih poslova Liz Trus rekla je krajem prošlog meseca da „Globalni NATO“ treba da naoruža Tajvan baš kao što je naoružao Ukrajinu, između ostalog.
Tajvanom je vladala sopstvena vlada nakon što je okončan građanski rat u kontinentalnoj Kini 1949. Peking tvrdi da se zalaže za mirno ujedinjenje, ali je obećao da će uzvratiti ako Tajpej zvanično proglasi nezavisnost.
SAD i mnoge druge nacije imaju nezvanične diplomatske odnose sa ostrvom. Predsednik Džo Bajden rekao je prošle godine da će SAD braniti Tajvan ako Kina izvrši invaziju.