EU i zemlje G7 uvele su dva ograničenja cena na ruski uvoz koji ciljaju rafinisane proizvode koji se prodaju sa višom stopom u odnosu na naftu i one koji se prodaju sa popustom. Dogovorena gornja granica za dizel je 100 dolara po barelu, a 45 dolara po barelu je postavljeno za snižene proizvode kao što je lož ulje.
Mehanizam je stupio na snagu 5. februara, dva meseca nakon prvobitne granice cene od 60 dolara za pomorsku sirovu naftu iz Rusije. SAD, Australija i druge zemlje G7 već su usvojile tu meru kao deo sankcija koje su osmišljene da ograniče prihode Moskve od energije usred sukoba u Ukrajini.
„U vezi sa trenutnom situacijom u Ukrajini i kao doprinos međunarodnim naporima koji se ulažu u rešavanje ovog problema… Naša zemlja uvodi mere zabrane uvoza sirove nafte i naftnih derivata proizvedenih u Rusiji iznad granične cene“, saopštilo je ministarstvo.
Unapred dogovoreni ugovori o snabdevanju za koje je utovar završen pre 5. februara biće izuzeti od ograničenja, dodaju u Ministarstvu.
Ograničenje cena naftnih derivata, kao što je bio slučaj sa prethodnim ograničenjima ruske nafte, zabranjuje zapadnim kompanijama za transport, osiguranje i reosiguranje da rukuju ruskim teretom osim ako se ne prodaju po ili ispod utvrđene cene.
Moskva je odgovorila na ograničenja tako što je zabranila prodaju nafte i rafinisanih proizvoda kupcima koji se pridržavaju ograničenja.
Uredba o zabrani isporuke nafte i naftnih derivata iz Rusije zemljama koje primenjuju ograničenje cena u svojim ugovorima stupila je na snagu 1. februara 2023. i važi do 1. jula 2023. Takođe zabranjuje isporuke ako se u ugovorima direktno ili indirektno pominju kapa. Datum stupanja na snagu zabrane isporuke naftnih derivata pod kapom Vlada će naknadno odrediti.