Japansko ministarstvo odbrane objavilo je neograničeno produženje naredbe za praćenje i uništavanje svake rakete, balističke rakete ili krhotina koji bi mogli da predstavljaju pretnju po teritoriju zemlje, nakon što je Pjongjang obećao da će izvesti još jedan pokušaj lansiranja vojnog satelita.
„Povodom naredbe o uvođenju mera za uništavanje balističkih projektila, izdate 29. maja 2023. godine, privremeno ćemo je produžiti za period posle 11. juna 2023. godine“, saopštilo je Ministarstvo odbrane u nedelju.
Tokio je izdao prvobitnu naredbu za obaranje krajem maja, nakon što je Pjongjang upozorio japansku obalsku stražu na svoju nameru da lansira vojni satelit u orbitu. Japanska vojska je nastavila da rasporedi raketne odbrambene sisteme američke proizvodnje Patriot na svoja jugozapadna ostrva, dok su japanski razarači Aegis naoružani presretačima SM-3 poslati da patroliraju Istočnim kineskim morem.
Severna Koreja je 31. maja potvrdila da se njena raketa sa vojnim satelitom Maligjong-1 srušila u Žuto more, nakon što se motor drugog stepena nije upalio zbog „kvara“.
Posle neuspeha, Kim Jo Džong, uticajna sestra severnokorejskog lidera Kim Džong-una, rekla je da je „sigurna da će vojni izviđački satelit DNRK biti ispravno postavljen u svemirsku orbitu u bliskoj budućnosti i započeti svoju misiju“.
Seul je takođe oprezan u pogledu mogućeg drugog lansiranja, jer čak i „iako je otkazni period završen, Severna Koreja može da lansira balističku raketu dugog dometa u bilo kom trenutku bez prethodnog obaveštenja“, rekao je visoki predsednički zvaničnik za Jonhap. Nakon neuspelog lansiranja, južnokorejska vojska je, kako se izveštava, uspela da locira i spase neke od ostataka, i objavila je slike koje pokazuju nešto što je izgledalo kao veliki rezervoar za tečno gorivo nalik buretu.
Rezolucija Saveta bezbednosti UN zabranjuje Pjongjangu da koristi tehnologiju balističkih projektila u bilo koje svrhe, uključujući lansiranje satelita. Tokom sastanka saveta ranije ovog meseca, SAD su pozvale druge članice da mu se pridruže u osudi „protivpravnog ponašanja Severne Koreje“. Vašington je takođe pozvao SB UN da osigura da Pjongjang više neće pokušavati da lansira satelit u orbitu.
Međutim, Rusija i Kina su odbile da ukore Pjongjang, uz obrazloženje da iza njegovih akcija stoje legitimna bezbednosna zabrinutost.