Japan postaje peta zemlja koja je spustila svemirski brod na Mesec

Japan postaje peta zemlja koja je spustila svemirski brod na Mesec

Japan je postao peta zemlja u istoriji koja je stigla do Meseca kada je jedna od njenih letelica bez astronauta uspešno izvršila meko sletanje na površinu Meseca rano u subotu.

Međutim, svemirski zvaničnici su rekli da im je potrebno više vremena da analiziraju da li je pametni lender za istraživanje Meseca, ili SLIM, postigao svoj prioritet misije da izvrši precizno sletanje. Takođe su rekli da solarni panel letelice nije uspeo da proizvede energiju, što bi moglo skratiti njegovu aktivnost na Mesecu.

Svemirski zvaničnici veruju da su mali roveri SLIM-a lansirani kako je planirano i da se podaci prenose nazad na Zemlju, rekao je Hitoši Kuninaka, šef Instituta za svemir i astronautičke nauke, jedinice japanske svemirske agencije.

Ali on je rekao da SLIM-ova solarna baterija ne proizvodi energiju i da ima samo nekoliko sati trajanja baterije. On je rekao da je prioritet da letelica prikupi što više podataka o svom sletanju i Mesecu o preostaloj bateriji.

Japan prati Sjedinjene Države, Sovjetski Savez, Kinu i Indiju u dolasku na Mesec.

Kuninaka je rekao da veruje da je japanski svemirski program barem postigao „minimalni“ uspeh.

SLIM je sleteo na Mesec u subotu oko 12:20 po tokijskom vremenu (petak u 15:20 GMT).

Postojalo je napeto čekanje na vesti nakon što je kontrola misije Japanske agencije za istraživanje svemira prvobitno rekla da se SLIM nalazi na površini Meseca, ali da još uvek „proverava svoj status“. Više detalja nije bilo do konferencije za novinare skoro dva sata kasnije.

Da bi se misija smatrala potpuno uspešnom, svemirski zvaničnici su morali da potvrde da li je SLIM izvršio tačno sletanje. Kuninaka je rekao da, iako je bilo potrebno više vremena, on lično misli da je to najverovatnije postignuto, na osnovu njegovog posmatranja podataka koji pokazuju kretanje letelice do sletanja i njene sposobnosti da prenosi signale nakon sletanja. Rekao je da solarni panel verovatno nije u planiranom uglu, ali još uvek postoji nada.

Uprkos problemu sa solarnim panelima, „to je divna vest“, rekao je premijer Fumio Kišida u poruci objavljenoj na Ks, ranije poznatom kao Tviter, obećavajući da će vlada nastaviti da podržava nastojanja ka novim izazovima.

Administrator NASA-e Bil Nelson takođe je pohvalio SLIM-ovo sletanje porukom Ks, čestitajući Japanu „što je istorijska peta zemlja koja je uspešno sletela na Mesec! Cenimo naše partnerstvo u kosmosu i kontinuiranu saradnju“ u multinacionalnom istraživanju Artemis Meseca predvođenom SAD.

SLIM, koji je imao za cilj da pogodi veoma malu metu, je lagana svemirska letelica veličine putničkog vozila. Koristio je tehnologiju „tačkastog sletanja“ koja obećava daleko veću kontrolu od bilo kojeg prethodnog sletanja na Mesec.

Dok je većina prethodnih sondi koristila zone za sletanje široke oko 10 kilometara (šest milja), SLIM je ciljao na metu od samo 100 metara (330 stopa).

Sletanje takve preciznosti bilo bi prvo u svetu i predstavljalo bi ključnu tehnologiju za održiv, dugoročan i precizan sistem svemirskih sondi, rekao je Hiroši Jamakava, predsednik Japanske agencije za istraživanje svemira, ili JAKSA.

Japanu je potrebna tehnologija da obezbedi svoje mesto i doprinese međunarodnim svemirskim projektima, rekao je Jamakava.

Projekat je bio plod dvodecenijskog rada na preciznoj tehnologiji kompanije JAKSA.

SLIM, pod nadimkom „Mjesečev snajperista“, počeo je da se spušta u ponoć u subotu i za 15 minuta spustio se na oko 10 kilometara (šest milja) iznad površine Mjeseca, prema svemirskoj agenciji, koja je poznata kao JAKSA.

Na visini od pet kilometara (tri milje), lender je bio u režimu vertikalnog spuštanja, a zatim na 50 metara (165 stopa) iznad površine, SLIM je trebalo da napravi paralelno kretanje kako bi pronašao bezbedno mesto za sletanje, rekao je JAKSA.

Svemirska letelica je testirala tehnologiju kako bi omogućila misijama na mesec da slete „tamo gde želimo, a ne tamo gde je lako sleteti“, rekao je JAKSA. Letelica je takođe trebalo da traži tragove o poreklu Meseca, uključujući analizu minerala specijalnom kamerom.

SLIM, opremljen sa podmetačem na svojih pet nogu za ublažavanje udara, imao je za cilj da sleti blizu kratera Šioli, u blizini regiona prekrivenog vulkanskim stenama.

Pomno praćena misija usledila je samo 10 dana nakon što je misija američke privatne kompanije na Mesecu propala kada je letelica otkrila curenje goriva nekoliko sati nakon lansiranja.

SLIM je lansiran na raketi Mitsubishi Heavi H2A u septembru. U početku je kružio oko Zemlje i ušao u lunarnu orbitu 25. decembra.

Japan se nada da će povratiti poverenje u svoju svemirsku tehnologiju nakon brojnih neuspeha. Svemirska letelica koju je dizajnirala japanska kompanija srušila se tokom pokušaja sletanja na Mesec u aprilu, a nova vodeća raketa nije uspela u svom debitantskom lansiranju u martu.

JAKSA ima reputaciju sa teškim sletanjima. Njena svemirska letelica Hajabusa2, lansirana 2014. godine, dva puta je sletela na asteroid dug 900 metara (3.000 stopa) Rjugu, prikupljajući uzorke koji su vraćeni na Zemlju.

Uspešno tačno sletanje SLIM-a, posebno na Mesec, podiglo bi profil Japana u globalnoj trci svemirskih tehnologija.

Takeši Cučija, profesor aeronautike na Fakultetu inženjerskih nauka Univerziteta u Tokiju, rekao je da je važno potvrditi tačnost sletanja na ciljano područje.

„Neophodno je pokazati svetu da Japan ima odgovarajuću tehnologiju kako bi mogao pravilno da potvrdi poziciju Japana u lunarnom razvoju“, rekao je on. Mesec je važan iz perspektive istraživanja resursa, a može se koristiti i kao baza za odlazak na druge planete, poput Marsa, rekao je on.

Stručnjaci kažu da Japan treba da pokaže svoju doslednost u tehnologiji preciznog sletanja da bi bio konkurentan.

SLIM je nosio dve male autonomne sonde — vozila za lunarne izlete LEV-1 i LEV-2, za koje se veruje da su puštene neposredno pre sletanja.

LEV-1, opremljen antenom i kamerom, ima zadatak da snimi SLIM-ovo sletanje. LEV-2, je rover u obliku lopte opremljen sa dve kamere, koji je razvila JAKSA zajedno sa Sonijem, proizvođačem igračaka Tomijem i Univerzitetom Došiša.