Japanski i južnokorejski zvaničnici održali su višesatne razgovore početkom subote i dogovorili posetu južnokorejskih stručnjaka kasnije ovog meseca nuklearnoj elektrani Fukušima pre nego što ona počne sa kontroverznim ispuštanjem tretirane, ali radioaktivne vode u more. Bezbednost vode je glavna prepreka jer dve strane rade na poboljšanju dugo zategnutih veza, preneo je AP.
Diskusije su održane u petak u Seulu i na internetu, u kojima je japanska vlada takođe dostavila najnovije informacije o statusu nuklearne elektrane Fukušima Daiči koja je uništena cunamijem. Zvaničnici se spremaju da ispuste vodu, rekavši da je to neizbežan korak za proces razgradnje.
Japansko ministarstvo spoljnih poslova, nakon skoro 12-satnog sastanka koji je protekao iza ponoći, izdalo je saopštenje rano u subotu u kojem se navodi da su se dve strane složile da imaju četvorodnevnu posetu delegacije Južne Koreje Japanu koja uključuje obilazak nuklearne elektrane Fukušima i da „dalje pojedinosti, uključujući i njen program“ treba da budu finalizovane.
Vlada i operater elektrane, Tokio Electric Pover Compani Holdings, kažu da će ispuštanje vode početi između proleća i leta i da će trebati decenije da se završi.
Snažan zemljotres i cunami 2011. uništili su sisteme za hlađenje fabrike Fukushima Daiichi, uzrokujući topljenje tri reaktora i oslobađanje velikih količina radijacije. Voda koja se koristi za hlađenje tri oštećena jezgra reaktora, koja ostaju visoko radioaktivna, curi u podrume zgrada reaktora i sakuplja se, tretira i skladišti u oko 1.000 rezervoara koji sada pokrivaju veći deo postrojenja.
Vlada i TEPCO kažu da rezervoari moraju biti uklonjeni kako bi se napravio prostor za izgradnju objekata za razgradnju elektrane i kako bi se smanjio rizik od curenja u slučaju još jedne velike katastrofe. Očekuje se da će rezervoari dostići kapacitet od 1,37 miliona tona početkom 2024. godine.
Japanski premijer Fumio Kišida, tokom posete Seulu od 7. do 8. maja na samitu sa predsednikom Južne Koreje Ioon Suk Ieolom, najavio je da će Japan primiti tim stručnjaka u fabriku kasnije u maju koji će se baviti zabrinutostima Južne Koreje u emisiji njegovu želju da dalje unapredi odnose.
Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje saopštilo je u subotu da su dve strane održale „dubinske razgovore“ o tome šta će južnokorejski stručnjaci videti i uraditi u fabrici i da su planirane dalje konsultacije kako bi se finalizirali detalji.
Seul želi da pošalje oko 20 vladinih stručnjaka da posete fabriku Fukushima Daiichi 23-24. maja, iako će stvarna veličina grupe biti određena nakon daljih razgovora sa Japanom, Park Ku-jeon, prvi potpredsednik Kancelarije za koordinaciju vladine politike Južne Koreje , rekao je petak.
Park je rekao da poseta fabrici ima za cilj „preispitivanje bezbednosti čitavog procesa ispuštanja u okean“, uključujući japansko postrojenje za prečišćavanje vode i njegov rad i tehnologije za merenje nivoa kontaminacije u tretiranoj vodi.
Na pitanje da li bi Seul razmotrio ukidanje zabrane uvoza morskih plodova iz Fukušime ako utvrdi da je japanski plan za ispuštanje vode bezbedan, Park je odgovorio „apsolutno ne“, navodeći zabrinutost južnokorejske javnosti i potrebu za dubljim istragama uticaja katastrofe na životnu sredinu 2011. godine.
Japanski zvaničnici rekli su da poseta postrojenju korejske delegacije nije inspekcija i ne uključuje bezbednosnu procenu, pregled ili procenu plana ispuštanja vode, jer je već pod revizijom Međunarodne agencije za atomsku energiju.
Japan je dobio pomoć IAEA za kredibilitet i transparentnost.
Glavni sekretar kabineta Hirokazu Macuno rekao je u četvrtak da poseta neće uticati na vreme planiranog puštanja vode i da Japan nastavlja da daje objašnjenja o bezbednosnim merama kako bi pomogao razumevanju.
Japanski zvaničnici kažu da će voda biti bezbedno filtrirana do nivoa ispod dozvoljenog za ispuštanje prema međunarodnim standardima i dalje razblažena velikim količinama morske vode pre puštanja, što je čini bezopasnom za ljudsko zdravlje ili morski život.
Plan je naišao na žestoke proteste lokalnih ribarskih zajednica zabrinutih za bezbednost i štetu po ugled. Susedne zemlje, uključujući Južnu Koreju, Kinu i pacifičke ostrvske zemlje, takođe su izrazile zabrinutost za bezbednost. Južna Koreja i Kina zabranjuju uvoz hrane iz okoline Fukušime i opisuju vodu kao „zagađenu“ umesto „tretiranu“ uprkos ponovljenim protestima japanske vlade.
Neki naučnici kažu da je uticaj dugotrajnog izlaganja malim dozama tricijumu i drugim radionuklidima na životnu sredinu i ljude još uvek nepoznat i da bi oslobađanje trebalo odložiti.
Istorijski sporovi zategnuli su veze između Tokija i Seula — nedavno oko nadoknade ratnih korejskih prinudnih radnika tokom japanske kolonizacije Korejskog poluostrva 1910-1945. Ali njihov odnos se brzo odmrznuo od marta, kada je Ioonova vlada objavila lokalni fond za kompenzaciju nekim bivšim radnicima. Tokio i Seul, pod pritiskom Vašingtona, dele osećaj hitnosti da se poprave veze usred rastućih bezbednosnih pretnji u regionu.