Japan i ASEAN jačaju veze na samitu fokusiranom na bezbednost usred tenzija u Kini

Japan i ASEAN jačaju veze na samitu fokusiranom na bezbednost usred tenzija u Kini

Lideri Japana i Udruženja nacija jugoistočne Azije (ASEAN), obeležavajući 50. godišnjicu prijateljstva, sastali su se u nedelju na specijalnom samitu i očekivali su da usvoje zajedničku viziju koja naglašava bezbednosnu saradnju usred rastućih tenzija sa Kinom u regionalnim morima.

Veze između Japana i ASEAN-a su se u velikoj meri zasnivale na japanskoj pomoći ekonomijama u razvoju, delom zbog dugotrajne gorčine zbog ratnih akcija Japana. Ali poslednjih godina veze su se više fokusirale na bezbednost usred rastuće kineske asertivnosti u Južnom kineskom moru, dok su posleratni pacifistički stav Japana i napori za izgradnju poverenja podstakli prijateljske odnose.

„Na osnovu našeg snažnog odnosa poverenja, nadamo se da će Japan i ASEAN okupiti svoje snage i pronaći rešenja u eri složenih kriza koje je teško rešiti bilo koja zemlja“, rekao je premijer Fumio Kišida u govoru. u subotu uveče u Državnoj kući za goste u Tokiju.

„Dok budemo zajedno stvarali i nadograđivali jače i živahnije ekonomije i društva, bićemo u mogućnosti da obezbedimo slobodan i otvoren međunarodni poredak zasnovan na vladavini prava“, dodao je on.

Kišida je predložio jačanje veza između Japana i ASEAN-a u oblasti bezbednosti, kao iu poslovanju, investicijama, klimi, tehnologiji i razmeni ljudi. Kišida i ovogodišnji predsedavajući ASEAN-a, predsednik Indonezije Džoko Vidodo, trebalo bi da objave zajedničku viziju u nedelju nakon nekoliko sednica.

U subotu, na marginama samita od 16. do 18. decembra, Kišida je održao niz bilateralnih razgovora dok Japan nastoji da pojača bilateralne bezbednosne veze sa zemljama ASEAN-a.

Kišida i njegov malezijski kolega Anvar Ibrahim potpisali su ugovor vrijedan 400 miliona jena (2,8 miliona dolara) za jačanje kapaciteta malezijske pomorske sigurnosti. To je novi japanski zvanični program bezbednosne pomoći posebno za vojske prijateljskih nacija kako bi se ojačale njihove sposobnosti za sprovođenje zakona i bezbednost.

Pomoć uključuje nabavku spasilačkih čamaca i druge opreme kako bi se poboljšala vojna sposobnost Malezije, koja se nalazi na ključnoj lokaciji na morskim putevima koji povezuju Indijski okean i istočnu Aziju i koja ima vitalnu ulogu u operacijama upozorenja i nadzora za ceo region.

Odvojeno u subotu, Kišida je potpisao ugovor sa Vidodoom, nudeći grant u iznosu do 9,05 milijardi jena (63,7 miliona dolara) za finansiranje indonezijskog plana unapređenja sposobnosti pomorske bezbednosti i uključuje veliki pomorski patrolni čamac japanske proizvodnje.

Japan je u novembru najavio isporuku radara za obalsko osmatranje filipinskoj mornarici, a dve strane su se takođe složile da započnu pregovore o ključnom odbrambenom paktu pod nazivom Sporazum o recipročnom pristupu koji je osmišljen da olakša ulazak njihovih trupa na teritoriju jedne druge radi zajedničkih vojnih vežbi. .

Kasnije tog meseca, Japan i Vijetnam su se složili da uzdignu status svojih odnosa na sveobuhvatno strateško partnerstvo na najvišem nivou, u okviru kojeg će razgovarati o detaljima mogućeg sporazuma za proširenje saradnje u oblasti odbrane.

Ali zemlje ASEAN-a nisu u zastoju u svom stavu prema Kini, sa kojom mnoge imaju jake veze i nerado biraju stranu. Japanski zvaničnici kažu da vode računa o situaciji i da ne pokušavaju da ih nateraju da izaberu stranu.

Japan se takođe nada da će unaprediti energetsku saradnju sa liderima ASEAN-a na samitu za inicijativu Azijske zajednice sa nultom emisijom koja je planirana za ponedeljak, kada se očekuje da će se australijski premijer Entoni Albanez pridružiti onlajn.