I gasovod Severni tok 1 i Severni tok 2, koji su izgrađeni za transport gasa iz Rusije u Nemačku preko dna Baltičkog mora, oštećeni su prošlog meseca, izbacivši veliku količinu gasa.
Istraga o incidentima je u toku. Rusija je to nazvala „činom međunarodnog terorizma“, upirući prstom u Zapad, dok je Evropska unija to nazvala „sabotažom“.
Oba cevovoda, koja se protežu više od 1.000 km (620 milja) ispod mora, bila su u stanju mirovanja u vreme pucanja.
„Stručnjaci kažu da je, da bi se obnovio rad nakon ovakvog terorističkog akta, neophodno da se odseče veoma veliki komad cevi, na velikoj udaljenosti, i da se na ovoj deonici zapravo izgradi nova deonica“, rekao je Miler za TV. stanica.
„A da bi se povratio integritet, ona mora da se podigne, ova cev. I razumete, jedno je kada je cev šuplja, da, a drugo kada je napunjena morskom vodom stotinama kilometara.“
Miler, šef ruskog državnog monopola za prirodni gas, rekao je u sredu da će popravke oštećenih gasovoda Severni tok trajati više od godinu dana.
Ruski predsednik Vladimir Putin je ranije ove nedelje rekao da je Turska najbolja ruta za preusmeravanje isporuka gasa u Evropsku uniju nakon curenja gasovoda Severni tok. Predložio je uspostavljanje gasnog čvorišta u Turskoj.
Miler je rekao da će Rusija sledeće nedelje početi „konkretne“ razgovore sa Turskom o predlozima.
On je rekao da bi Rusija mogla da poveća isporuke gasa Turskoj izgradnjom novih gasovoda paralelno sa trenutno operativnim gasovodom Turski tok preko Crnog mora, dodajući da je projektna dokumentacija već pripremljena.
Miler je rekao da bi isporuke gasa preko Crnog mora mogle dostići 63 milijarde kubnih metara (bcm) godišnje. To je u poređenju sa 55 milijardi kubnih metara svake od mogućnosti Severnog toka i 31,5 milijardi kubnih metara transportnih kapaciteta Turskog toka.