Izvoz iranske nafte pod sankcionisanjem SAD-a u Kinu porastao je u avgustu na najviši nivo u poslednjih 10 godina, objavio je Blumberg ove nedelje, pozivajući se na podatke kompanije za obaveštajne podatke o robi Kpler.
Očekuje se da će isporuke iz Irana dostići 1,5 miliona barela dnevno (bpd) ovog meseca, najviše od 2013, pošto rastuće svetske cene čine sniženu sirovu naftu privlačnijom, navodi agencija.
Kina je u proseku uvozila 917.000 bpd nafte iz Irana između januara i jula ove godine, pokazuju Kplerove procene.
Kao najveći svetski uvoznik sirove nafte, Kina je ove godine pojačala kupovinu jeftinije iranske nafte. Takođe je pojačala konkurenciju sa Indijom za snižene ruske barele.
Mnoge nezavisne kineske rafinerije u provinciji Šandong počele su da kupuju sve veće količine iranske nafte. Prema Blumbergu, dve glavne iranske klase trenutno se trguju uz popuste od više od 10 dolara po barelu u odnosu na Brent i znatno su jeftinije od ruskih mešavina.
„Što su veće paušalne cene, to je bolji odnos rizika i nagrade za rafinerije u Šandongu koje traže iransku naftu“, rekao je Homajun Falakšahi, viši analitičar nafte u Kpleru.
Ne postoje zvanični podaci o isporukama iranske sirove nafte u Kinu, pa se tržište oslanja na podatke kompanija za praćenje tankera. Međutim, u svom nedavnom izveštaju, Međunarodna agencija za energiju (IEA) potvrdila je da je Teheran dnevni izvoz iznosio oko milion barela dnevno 2023.
„Uprkos ozbiljnim finansijskim ograničenjima, Iran je uspeo da poveća proizvodnju sirove nafte za oko 140.000 barela dnevno u 2022. na prosečno 2,5 miliona barela dnevno. Čini se da je Teheran zadržao prodaju sirove nafte Kini, koja je bila oko milion barela dnevno od trećeg kvartala prošle godine“, saopštila je IEA.
Iran je u avgustu povećao izvoz sirove nafte na petogodišnji maksimum od 1,4 miliona barela dnevno, rekao je Davoud Mansour, šef iranske organizacije za planiranje i budžet. Islamska republika želi da poveća proizvodnju nafte na 3,5 miliona barela dnevno do kraja septembra.