Izveštaj UN: Afganistanske službenice UN uznemiravane, pritvorene

Izveštaj UN: Afganistanske službenice UN uznemiravane, pritvorene

Neke avganistanske žene zaposlene u Ujedinjenim nacijama su pritvarane, uznemiravane i ograničeno im je kretanje otkako su im talibani zabranili da rade za svetsko telo, saopštile su u utorak UN, piše AP.

Talibanski vladari u Avganistanu obavestili su Ujedinjene nacije početkom prošlog meseca da se Avganistanke zaposlene u misiji UN više ne mogu javljati na posao.

„Ovo je najnovija u nizu diskriminatornih – i nezakonitih – mera koje su sprovele de fakto vlasti sa ciljem da ozbiljno ograniče učešće žena i devojčica u većini oblasti javnog i svakodnevnog života u Avganistanu“, navodi se u saopštenju UN. izveštaj o stanju ljudskih prava u južnoazijskoj zemlji.

Talibanske vlasti su ove godine nastavile da razbijaju glasove neslaganja, posebno one koji govore o pitanjima vezanim za prava žena i devojaka, navodi se u izveštaju.

Izveštaj UN navodi martovsko hapšenje četiri žene koje su sledećeg dana puštene na slobodu tokom protesta zahtevajući pristup obrazovanju i radu u glavnom gradu Kabulu i hapšenje Matijulaha Vese, šefa PenPata, organizacije civilnog društva koja se bori za ponovno otvaranje ženske škole.

Takođe je ukazano na hapšenje aktivistkinje za ženska prava Parise Mobariz i njenog brata u februaru u severnoj provinciji Takhar.

Nekoliko drugih aktivista civilnog društva pušteno je — navodno bez podizanja optužnice — nakon dužih perioda proizvoljnog pritvora od strane talibanske obaveštajne službe, navodi se u izveštaju.

Mere će imati katastrofalne posledice po izglede Avganistana za prosperitet, stabilnost i mir, navodi se u izveštaju Misije Ujedinjenih nacija za pomoć u Avganistanu, navodi UNAMA.

„UNAMA je zabrinuta zbog sve većih ograničenja građanskog prostora širom Avganistana“, rekla je Fiona Frejzer, šefica agencije za ljudska prava.

Talibani su ranije zabranjivali devojčicama da idu u školu posle šestog razreda i blokirali žene iz većine javnog života i rada. U decembru su zabranili Avganistanskim ženama da rade u lokalnim i nevladinim organizacijama – mera koja se u to vreme nije odnosila na kancelarije UN.

Izveštaj je takođe ukazao na tekuća vansudska ubistva pojedinaca povezanih sa bivšom vladom. Talibanske snage su 5. marta u južnom Kandaharu uhapsile bivšeg policajca iz njegove kuće, a zatim ga upucale i ubile, navodi se u izveštaju. Tokom istog meseca u severnom Balhu, nepoznati naoružani ljudi su ubili bivšeg vojnog zvaničnika u njegovoj kući, navodi se.

„Proizvoljna hapšenja i pritvaranja bivših vladinih zvaničnika i pripadnika Snaga za nacionalnu bezbednost i odbranu Avganistana takođe su se dešavala tokom februara, marta i aprila“, dodaje se u izveštaju.

U odvojenom izveštaju objavljenom u ponedeljak, UN su oštro kritikovale talibane zbog javnih pogubljenja, bičevanja i kamenovanja od preuzimanja vlasti u Avganistanu i pozvale vladare zemlje da zaustave takvu praksu.

Samo u poslednjih šest meseci, 274 muškarca, 58 žena i dva dečaka javno su bičevana u Avganistanu, navodi se u izveštaju.

Talibansko ministarstvo spoljnih poslova je u odgovoru saopštilo da su avganistanski zakoni određeni u skladu sa islamskim pravilima i smernicama i da velika većina Avganistanaca poštuje ta pravila.

Talibani su počeli da sprovode takve kazne ubrzo nakon što su došli na vlast pre skoro dve godine, uprkos početnim obećanjima o umerenijoj vladavini nego tokom njihovog prethodnog boravka na vlasti 1990-ih.

Pod prvim talibanskim režimom od 1996. do 2001. godine, službenici su sprovodili javno telesno kažnjavanje i pogubljenja nad pojedincima osuđenim za zločine, često na velikim mestima kao što su sportski stadioni i na gradskim raskrsnicama.