Izraelski premijer Naftali Benet sazvao je verovatno poslednji sastanak kabineta kao premijera u nedelju, a očekuje se da će se parlament sam raspustiti ove nedelje, što će pokrenuti nove izbore na jesen.
Benetova odluka da izađe na izbore stavlja tačku na ambiciozni politički projekat koji je ujedinio osam ideološki različitih stranaka koje su odlučile da ostave po strani svoje razlike kako bi zbacile bivšeg lidera Benjamina Netanjahua, sadašnjeg opozicionog lidera, koji sada ima mogućnost da se vrati da vodi zemlju . Izbori, peti koje je zemlja održala za tri godine, produbljuju političku krizu bez presedana u Izraelu.
Na sastanku je Benet naveo niz dostignuća svoje godine stare vlade i zahvalio se svojim koalicionim partnerima, među kojima su golubove stranke koje podržavaju palestinsku državnost, nacionalističke koje ne podržavaju, i po prvi put u istoriji Izraela, arapskom političkom frakcija.
„Bila je to odlična vlada koja se oslanjala, da, na komplikovanu koaliciju. I ovde u ovoj prostoriji postoji grupa ljudi koja je znala kako da ostavi po strani ideološka neslaganja, da se uzdigne iznad i da radi za državu Izrael“, rekao je on.
Kao deo sporazuma o podeli vlasti koji je doveo Beneta na vlast, on će predati premijersku funkciju ministru spoljnih poslova Jairu Lapidu, bivšem centrističkom emiteru, kada se parlament raspusti. Izbori se očekuju krajem oktobra, a ankete pokazuju da se očekuje da će Netanijahuova partija Likud dobiti najviše mesta.
Ali kao iu većini krugova glasanja tokom aktuelnih političkih previranja, Netanjahu, kome se sudi za korupciju, nije uspeo da prikupi većinu za formiranje koalicione vlade, a neki od njegovih tradicionalnih saveznika odbijaju da mu se pridruže. To bi moglo dodatno produžiti krizu nakon predstojećeg glasanja.
Dok je Benetova vlada pomogla da se privreda stabilizuje i prošla poslednju godinu pandemije koronavirusa, bila je opterećena nesuglasicama oko samih pitanja koja je želela da izbegne, posebno oko izraelske 55-godišnje okupacije Zapadne obale. Benet je rekao da je odlučio da stane na kraj svom političkom eksperimentu jer vlada nije bila u stanju da obnovi propise koji obuhvataju odvojene pravne sisteme za jevrejske naseljenike na teritoriji i Palestince.
Benetovu sopstvenu nacionalističku frakciju, Jaminu, pratili su prebezi, zakonodavci koji su rekli da je premijer, bivši vođa naseljenika, previše skrenuo ka centru u svom pokušaju da zadrži koaliciju netaknutom.
Benet, koji je u politiku ušao pre deceniju, nije rekao da li će se kandidovati na predstojećim izborima.