Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je u sredu da Izrael mora da zadrži otvorenu kontrolu nad granicom Gaze sa Egiptom, ukopavajući se u svoj stav o pitanju koje je pretilo da poremeti napore za prekid vatre.
Netanjahuovi komentari došli su u trenutku kada Sjedinjene Države razvijaju novi predlog za prekid vatre i oslobađanje talaca, nadajući se da će prekinuti dugi ćorsokak i okončati skoro 11-mesečni rat.
Pitanje izraelske kontrole koridora Filadelfija – uskog pojasa zemlje duž granice Gaze sa Egiptom, koji su zauzele trupe u maju – postalo je centralna prepreka u pregovorima. Hamas je zahtevao konačno potpuno izraelsko povlačenje iz Gaze u višefaznom sporazumu o primirju.
Egipat, posrednik u pregovorima zajedno sa SAD i Katarom, takođe je zahtevao konkretan vremenski okvir za izlazak izraelskih trupa iz koridora u Filadelfiju. A u sredu su i Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su uspostavili formalne veze sa Izraelom Abrahamovim sporazumom iz 2020. godine, takođe kritikovali stav Izraela.
Obraćajući se stranim novinarima, Netanjahu je ponovio svoj stav da Izrael mora da zadrži svoju granicu kako bi sprečio da se Hamas ponovo naoruža krijumčarenjem oružja u Gazu. On je rekao da je to vitalni deo ratnog cilja da se osigura da Hamas ne može da ponovi napad na Izrael od 7. oktobra.
„Gaza mora biti demilitarizovana, a to se može dogoditi samo ako koridor Filadelfija ostane pod čvrstom kontrolom“, rekao je on, tvrdeći da su izraelske trupe otkrile desetine tunela ispod granice.
On je rekao da će Izrael razmisliti o povlačenju iz koridora samo kada bude imao alternativne snage koje će ga nadzirati.
„Dovedite mi bilo koga ko će nam zaista pokazati… da oni zaista mogu da spreče ponavljanje” krijumčarenja, rekao je on. „Ne vidim da se to trenutno dešava. I dok se to ne dogodi, mi smo tu.“
Porodice preostalih talaca pojačale su svoje zahtjeve da on pristane na dogovor nakon što je Hamas prošle sedmice ubio šest talaca dok se činilo da izraelske trupe kreću da ih spasu. U ljutitim javnim izjavama, porodice talaca optužile su Netanijahua da je blokirao dogovor i potencijalno žrtvovao živote svojih najmilijih zarad držanja graničnog pojasa. Stotine hiljada Izraelaca izašlo je na ulice poslednjih dana, pozivajući na dogovor i poručujući da ističe vreme da se taoci vrate živi.
Netanjahu se suprotstavio pritisku, rekavši da je njegov stav neophodan kako bi se „osiguralo da Hamas ne predstavlja pretnju Izraelu“.
„Mogu da razumem muku porodica“, rekao je. „Ali odgovornost lidera nije samo da dele osećanja, emocije, već i da vrše rasuđivanje.
Na pitanje novinara za vremenski okvir za okončanje rata, on je odbio da ga da. „Koliko dugo možemo ovo da radimo? Koliko je potrebno da se ostvari ova pobeda. I mislim da smo sve bliži“, rekao je.
Netanjahu je više puta insistirao da bi zadržavanje granice takođe izvršilo pritisak na Hamas da oslobodi taoce. U jednom trenutku, on je pogrešno tvrdio da je invazija Rafa u maju primorala Hamas na prvo oslobađanje talaca – što se dogodilo mesecima ranije u novembru prema sporazumu o prekidu vatre koji traje nedelju dana. Zatim je rekao da je dogovor „rezultat naše invazije, vojnog pritiska koji smo izvršili na njih“.