Hiljade ultranacionalističkih Izraelaca marširalo kroz Jerusalim, podstičući tenzije

Hiljade ultranacionalističkih Izraelaca marširalo kroz Jerusalim, podstičući tenzije

Hiljade ultranacionalističkih Izraelaca marširalo je u sredu kroz osetljivo palestinsko područje Jerusalima u godišnjoj procesiji, uzvikujući rasističke slogane dok se krajnje desničarski ministar nacionalne bezbednosti Itamar Ben-Gvir hvalio da su se Jevreji slobodno molili na ključnom svetom mestu u gradu, kršeći decenijama stara shvatanja.

Komentari Itamara Ben-Gvira i marš kroz Jerusalim, emotivno srce izraelsko-palestinskog sukoba, dodatno su podstakli već visoke tenzije u regionu koje su eskalirale od početka rata u Gazi. Godišnji marš, koji Palestinci vide kao provokaciju, bio je jedan od povoda za početak 11-dnevnog rata u Gazi pre tri godine.

Učesnici marša, okupljeni ispred kapije Damaska u istorijskom Starom gradu Jerusalima, uzvikivali su „Smrt Arapima“ i druge antiarapske i antiislamske slogane. Igrali su i mahali izraelskim zastavama dok je povorka krenula.

Ben-Gvir, koji je sada ključna figura u vladi premijera Benjamina Netanjahua, insistirao je da marš ide svojom tradicionalnom rutom kroz palestinsko područje, uprkos rastućim tenzijama zbog rata. Učesnici marša su prošli kroz muslimansku četvrt Starog grada i završili kod Zapadnog zida, najsvetijeg mesta gde Jevreji mogu da se mole.

Policija je naglasila da marš neće ući u kompleks džamije Al-Aksa, trećeg najsvetijeg mesta u islamu. Vrh brda na kojem se nalazi je najsvetije mesto za Jevreje, poznato kao Hramska gora.

Aktivisti su naveli da je stotine Jevreja posetilo kompleks ranije tog dana, a Ben-Gvir je rekao da su se tamo molili slobodno, prateći svoju politiku koja dozvoljava molitvu.

Od kada je Izrael zauzeo ovo mesto 1967. godine, Jevrejima je bilo dozvoljeno da posjećuju, ali ne i da se mole. Napadi na sajt izazvali su nasilje u nekoliko navrata decenijama unazad.

„Jevreji su se molili na gori hrama. Ovo je politika ministra,“ rekao je Ben-Gvir za radio stanicu Galei Israel.

Netanjahu je izjavio da se nije promenilo shvatanje na svetom mestu koje je sprečavalo jevrejske molitve tamo.

Ben-Gvir je dugo pozivao na veći pristup Jevreja svetom mestu i više puta ga je posetio kao ministar. Palestinci smatraju džamiju nacionalnim simbolom i ovakve posete smatraju provokacijom.

Godišnji marš obeležava „Dan Jerusalima“, koji označava izraelsko zauzimanje istočnog Jerusalima 1967. godine.

Izrael smatra ceo Jerusalim svojim glavnim gradom, ali aneksija istočnog Jerusalima nije međunarodno priznata. Palestinci, koji traže istočni Jerusalim kao prestonicu buduće države, vide marš kao provokaciju.

Pre početka marša, masa se sukobila sa policijom i gađala novinare. Policija je saopštila da je uhapsila 18 učesnika marša zbog nasilnih zločina, napada i pretnji.

Policija je rasporedila 3.000 pripadnika obezbeđenja da bi osigurala mir i uhapsila nekoliko Palestinaca pre početka marša.

Ben-Gvir je rekao da je marš poslao poruku Hamasu. „Odavde šaljemo poruku Hamasu: Jerusalim je naš. Kapija Damaska je naša,“ rekao je on učesnicima marša.

Komentarišući marš, lider Hamasa Ismail Hanije rekao je da „naš narod neće mirovati dok okupacija ne nestane i ne uspostavi nezavisna palestinska država, sa Jerusalimom kao glavnim gradom.“

Marš se odvijao usred visokih tenzija zbog rata između Izraela i Hamasa u Gazi. Rat je počeo Hamasovim napadom 7. oktobra na južni Izrael, u kojem su militanti ubili oko 1.200 ljudi, uglavnom civila, i oteli oko 250 talaca. Izrael je odgovorio masivnom ofanzivom u kojoj je ubijeno preko 36.000 Palestinaca, prema lokalnim zdravstvenim zvaničnicima.

Sjedinjene Države su predložile fazni prekid vatre i oslobađanje talaca, ali Izrael insistira na uništenju Hamasa, dok Hamas zahteva trajni prekid vatre i potpuno povlačenje izraelskih snaga.