Izraelski avioni pogodili su mete širom pojasa Gaze u utorak, kao odgovor na raketne baraže koje su ispalile militantne grupe ranije u toku dana nakon smrti palestinskog štrajkača glađu u izraelskom pritvoru, prenosi Rojters.
Oblaci dima uvijali su se u noćno nebo dok su avioni pogađali mete, uključujući kampove za obuku Hamasa, islamističke grupe koja kontroliše obalsku enklavu.
Istovremeno, oglasile su se sirene u blizini grada Sderota na jugu Izraela i drugih oblasti oko Gaze dok je radio Hamas izvestio da militantne frakcije nastavljaju sa bombardovanjem izraelskih ciljeva.
Borbe, oko mesec dana nakon poslednje prekogranične razmene vatre između Izraela i Gaze, usledile su nakon smrti Khadera Adnana, visokog člana grupe Islamski džihad, koji je umro nakon 87 dana štrajka glađu.
Adnan, koji je čekao suđenje, pronađen je onesvešćen u svojoj ćeliji i odveden u bolnicu, gde je proglašen mrtvim nakon pokušaja da ga ožive, saopštila je izraelska zatvorska služba. Bio je prvi palestinski štrajkač glađu koji je umro u izraelskom zatvoru u više od 30 godina.
Stotine ljudi izašlo je na ulice u blokiranoj Gazi i na okupiranoj Zapadnoj obali da bi se okupilo u znak podrške Adnanu i da oplakuju njegovu smrt, koju su palestinski lideri opisali kao atentat.
U Gazi, krovna grupa naoružanih palestinskih frakcija, uključujući Hamas i Islamski džihad, preuzela je odgovornost za seriju raketnih baraža ispaljenih na Izrael tokom dana.
Izraelska vojska je saopštila da je iz Gaze ispaljeno najmanje 26 raketa. Dvojica su sletela u Sderotu, ranivši tri osobe, uključujući 25-godišnjeg stranog državljanina za koga je izraelska hitna pomoć saopštila da je zadobio ozbiljne rane od gelera.
U gradu Hebronu na Zapadnoj obali, prodavnice su primetile generalni štrajk. Neki demonstranti palili su gume i gađali kamenicama izraelske vojnike koji su na njih ispalili suzavac i gumene metke. Nije bilo izveštaja o povređenima.
Premijer Benjamin Netanjahu sastao se sa bezbednosnim zvaničnicima kako bi procenio situaciju. Zvaničnik izraelskih odbrambenih snaga rekao je da će Izrael odgovoriti u vreme i na mestu koje odabere.
Od 2011. Adnan je izveo najmanje tri štrajka glađu u znak protesta zbog pritvora bez optužbi od strane Izraela. Ovu taktiku su koristili i drugi palestinski zatvorenici, ponekad masovno, ali nijedan nije umro od 1992. godine.
Adnanov advokat Jamil Al-Khatib i doktor iz grupe za ljudska prava koji se nedavno sastao sa njim optužili su izraelske vlasti za uskraćivanje medicinske pomoći.
„Zahtevali smo da bude premešten u civilnu bolnicu gde bi mogao da bude propisno nadgledan. Nažalost, takav zahtev je ispunjen nepopustljivošću i odbijanjem“, rekao je Al-Khatib za Rojters.
Adnan, 45, bio je pekar i otac devetoro dece iz Dženina na Zapadnoj obali koju su okupirali Izrael. Izvori Islamskog džihada rekli su da je on bio jedan od njegovih političkih lidera. Ta frakcija ima ograničeno prisustvo na Zapadnoj obali, ali je druga najmoćnija naoružana grupa u Gazi pod upravom Hamasa, gde su izraelske snage vodile kratak rat protiv nje prošlog avgusta.
Lina Kasem-Hasan iz Lekara za ljudska prava u Izraelu rekla je da je videla Adnana 23. aprila, kada je on izgubio 40 kg (88 funti) i imao problema sa kretanjem i disanjem, ali je bio pri svesti.
„Njegova smrt je mogla da se izbegne“, rekao je Kasem Hasan za Rojters, rekavši da je nekoliko izraelskih bolnica odbilo da prime Adnana nakon što je nakratko posetio njihove sobe za hitne slučajeve.
Zatvorska služba je saopštila da hospitalizacija nije bila opcija jer je Adnan odbio „čak i preliminarnu inspekciju“.
Ljekari za ljudska prava rekli su da su izraelske vlasti odbile zahtjeve Adnana i njegove porodice da ga posjete u zatvoru.
Govoreći iz porodične kuće u gradu Arraba na severu Zapadne obale u blizini Dženina, Adnanova supruga, Randa Musa, rekla je: „Naša poruka svim grupama otpora je da ne želimo oružje koje nije korišćeno da se oslobodi šeik (Adnan ) da se upotrebi posle njegove smrti. Ne želimo da vidimo krvoproliće“.
Prije raketiranja, radio Hamas je rekao da je izraelski tenk granatirao jednu od osmatračnica grupe u Gazi.
„Naša borba se nastavlja i neprijatelj će još jednom shvatiti da njegovi zločini neće proći bez odgovora“, navodi se u saopštenju Islamskog džihada, koji propoveda uništenje Izraela.
Član Hamasovog političkog krila Zakarija Abu Maamar rekao je da će dalja raketna paljba iz Gaze biti usmerena na „sve delove domovine“.
Prema Udruženju palestinskih zatvorenika, Adnana je Izrael hapsio 12 puta, provevši oko osam godina u zatvoru, uglavnom u takozvanom „administrativnom pritvoru“ – ili pritvoru bez optužbi.
Izrael kaže da su takvi pritvori potrebni kada se dokazi ne mogu otkriti na sudu zbog potrebe da se izvori obaveštajnih podataka drže u tajnosti. Palestinci i grupe za ljudska prava kažu da Izrael rutinski koristi takva pritvora, koja negiraju propisani proces, da zadrži stotine Palestinaca na duži vremenski period.
Ovoga puta, Adnan je uhapšen i optužen na izraelskom vojnom sudu po optužbama koje su uključivale veze sa zabranjenom grupom i podsticanje na nasilje, saopštila je Služba za zatvorske poslove.