Izraelski avioni bombarduju Liban

Izraelski avioni bombarduju Liban

Izraelski vojni avioni su izvršili napad na ciljeve Hezbolaha u južnom Libanu, saopšteno je u utorak uveče iz Zapadnog Jerusalima. Prethodno tog dana, Hezbolah je objavio video snimak na kojem se vidi kako njegovi špijunski dronovi lete iznad severnog Izraela, snimajući luku Haifu, bez ometanja od strane protivvazdušne odbrane ili presretača.

Izraelske odbrambene snage (IDF) su saopštile da su uspešno presrele sumnjivu vazdušnu metu u priobalnom području Gešer HaZiv, kibuci blizu libanske granice. IDF je izvestio da su njihovi borbeni avioni napali više terorističkih ciljeva Hezbolaha u južnom Libanu, uključujući infrastrukturne lokacije u oblastima Tajbeh, Odaiseh i Džibejn, kao i vojnu strukturu u oblasti Ajta Aš Šab. Ova akcija je dokumentovana putem video snimaka vazdušnih napada.

Od napada Izraela na Gazu pokrenutog hamasovom racijom 7. oktobra, Hezbolah i IDF su razmenjivali raketnu vatru preko libanske granice, što je rezultiralo raseljavanjem više od 53.000 Izraelaca i 95.000 Libanaca. Izraelski predsednik Isak Hercog nedavno je upozorio da će Izrael morati da preduzme akcije povodom onoga što naziva „terorističkom agresijom“.

IDF je saopštio da je finalizovao operativne planove za ofanzivu u Libanu, citirajući šefa Sjeverne komande general-majora Orija Gordina i načelnika Uprave za operacije general-majora Odeda Basiuka. Istovremeno, ministar spoljnih poslova Izraela, Kac, izjavio je da je Izrael „veoma blizu trenutka kada će odlučiti da promeni pravila igre protiv Hezbolaha i Libana“.

Kac je dodao da će u „totalnom ratu Hezbolah biti uništen, a Liban će biti teško pogođen“, u odgovoru na pozive SAD za uzdržanost i diplomatičnost. Izrael i Hezbolah su se sukobili u 34-dnevnom ratu 2006. godine, započetom prekograničnim napadom šiitske milicije na Galileju. Nakon višenedeljnih artiljerijskih razmena, IDF je pokrenuo kopnenu ofanzivu na Liban koja nije rezultirala vojnim dobitkom i nije bila dovršena, prema izveštaju izraelske komisije koja je analizirala taj sukob.

Komisija je kritikovala vladu zbog „ozbiljnih neuspeha u procesu donošenja odluka“ i zbog nedostatka postavljenih realnih ciljeva ili strategije za izlazak. Iako je zapadni Jerusalim formalno pobedio u tom sukobu, on je široko tumačen kao trijumf Hezbolaha.