U kibucu Malkija u Izraelu, gledajući prema napuštenim ulicama, Din Svitland svedoči o praznom gradu koji je pre godinu dana ostavljen iza sebe. Oštećene kuće, zatvoreni dnevni boravci i pejzaž koji nosi tragove požara od raketnih napada Hezbolaha svedoče o teškim vremenima koja su prošla. Iako je postignut privremeni prekid vatre između Izraela i Hezbolaha, atmosfera u kibucu je daleko od euforične.
Libanski civili žure da se vrate svojim domovima na jugu zemlje, dok stanovnici severnog Izraela sa sumnjom dočekuju primirje. Strah od ponovnih napada Hezbolaha, nedostatak poverenja u ulogu UN mirovnih snaga i duboko nezadovoljstvo vladom sprečavaju mnoge da se brzo vrate kućama.
Evakuacija oko 45.000 Izraelaca sa severa je sprovedena nakon što je Hezbolah započeo raketne napade u znak solidarnosti sa Hamasom u Gazi. Tokom narednih 60 dana, Hezbolah treba da povuče svoje oružje iz južnog Libana, dok bi UN mirovne snage i libanska vojska trebalo da osiguraju da se militantna grupa ne vrati.
Skeptičnost stanovnika severnog Izraela u održivost primirja je izražena, sa mnogima koji smatraju da je situacija i dalje nepouzdana. Sara Guld, koja je evakuisana iz kibuc Malkije, tvrdi da su napadi Hezbolaha trajali čak i nakon stupanja primirja na snagu.
Izraelski ciljevi u Libanu su bili usmereni na odgurivanje Hezbolaha sa granice radi omogućavanja povratka stanovnika severnih zajednica. Kritičari vlade tvrde da nije dovoljno urađeno kako bi se potpuno neutralisao Hezbolah i osigurala bezbednost pograničnih područja.
Mnogi stanovnici pograničnih zajednica su oprezni u povratku kućama, dok neki, poput zajednice kibuc Manara, ostaju napušteni. Orna Vajnberg, koja je poticala iz Manare, izražava zabrinutost za budućnost zajednice i sumnjičavost prema efikasnosti primirja.
Iako su neka područja pretrpela manje štete od drugih, sumnje u dugoročnu stabilnost primirja ostaju prisutne. Atmosfera duž granice je napeta, sa sporadičnim rafalima i prisustvom vojske koja nadgleda situaciju.
U Libanu, gde su stotine hiljada ljudi bili primorani da napuste svoje domove, situacija je takođe teška. Evakuisani su smešteni u improvizovane skloništa, dok u Izraelu vlada pruža podršku evakuisanim porodicama.
Osećaj napuštenosti i nesigurnosti je prisutan među stanovnicima pograničnih zajednica, dok se vlada trudi da oživi ova područja. Mnogi se pitaju da li će se ikada vratiti svojim domovima i da li će se osećati sigurno u njima.
Din Svitland i Orna Vajnberg, kao predstavnici zajednice, nastavljaju da prate situaciju i nadaju se boljoj budućnosti. Njihova posvećenost i briga za zajednicu su svetla tačka u teškim vremenima, dok se stanovnici bore da pronađu sigurnost i stabilnost u svojim domovima.